2012. május 23., szerda

A holló

(The Raven)
Színes, feliratos, amerikai-magyar-spanyol thriller, 111 perc, 2012
Rendező: James McTeque
Főszereplők: John Cusack, Luke Evans, Alice Eve, Brendan Gleeson, Brendan Coyle, Oliver Jackson-Cohen, Kevin McNally

A legenda szerint Edgar Allan Poe egy padon ülve halt meg és életének utolsó napjai a homályba vésznek. Ez a film felállít egy verziót – mely talán még igaz is lehet…

Poe visszatér Baltimoore-ba, ahol kritikusként tengeti életét. Alkotói válságban van, egykori zajos sikerei után csak kritikákból tartja fent magát. Imádja Emily-t, Hamilton ezredes lányát, az apa azonban  hallani sem akar róla. Ekkor egy brutális kettős gyilkosságot követnek el a városban, a vizsgálatot vezető Fields nyomozó pedig a körülményekben ráismer Poe egyik művére. Az író előbb gyanúsított lesz, majd a vizsgálatot segíti. A titokzatos gyilkos elrabolja Emily-t és arra írása kényszeríti Poe-t. Zajlik a nyomozás, szorul a hurok, gyűlnek a hullák, és fogy az idő… Poe zsenialitása nyomán az újságot nem tudják elég példányban kinyomtatni…

James McTeque rendező remekül vezeti a történetet. Folyamatosan növekszik az izgalom, a történet végig feszes és izgalmas – és a legkevésbé sem kiszámítható. Jó a zene, és remek a fényképezés is. Csak akkor eszmélünk rá, hogy a 19. században járunk, mikor a megszokott autós üldözés helyett lovas vágtát látunk…

John Cusack remekel. Nem hős alkat, mégis az átélt szenvedések hatására már pontosan tudja, mi az, ami értéket jelent az életében. Ettől pedig hőssé válik… Luke Evans a nyomozó szerepében remekül ellenpontozza. Hideg és logikus, nem ismer félelmet. Kettejük története, ahogy megtalálják a közös hangot – ez az igazi sikertörténet… Persze Alice Evans nagyon szép, és Brendan Gleeson haragos apaként is zseniális. Az összes szereplő remekül hozza a figurát.

Egyetlen dolgot nem értek: a 12-es karika szerintem igazán kevés ahhoz képest, hogy helyenként brutálisan erőszakos jelenetek is szerepelnek a filmben. Ennek ellenére azonban a film remek, egy igazi kosztümös kalandfilm, remek tempóval, jó sztorival és igazán zseniális alakításokkal. Ki tudja, hogy E.A.Poe élete valóban hogyan zajlott… Ez a sztori teljesen hihető!
Értékelés: 1 (Agyhalál) - 10 (Csoda!) skálán: 8 pont - Remek

A diktátor

(The Dictator)
Színes, magyarul beszélő, amerikai vígjáték, 83 perc, 2012
Rendező: Larry Charles
Főszereplők: Sacha Baron Cohen, Megan Fox, J.B. Smoowe, Kevin Corrigan, Erick Avari, Sir Ben Kingsley, Anna Faris, John C. Reilly

Sasha Baron Cohennek igen hosszú a „bűnlistája”. Az Ali G. In Da House-ben magára haragította Amerikát, a Borat-ban Kelet-Európát, míg a Brüno-ban a világ összes melegét. Nos, ezúttal a sor az arabokon van…

Aladeen tábornok egy Észak-Afrikai állam diktátora. Mesésen gazdag az olajból, és országában minden róla szól. Miután atomfegyvert fejleszt, az ENSZ maga elé idézi, hogy beszédet tartson New Yorkban. Éjszaka azonban áruló nagybátyja elraboltatja, és levágja szakállát, hogy másnap egy dublőrt állítson a helyébe. Aladeen esetlen csavargó lesz New Yorkban, míg egy zöld-feminista-nemzetközi jogharcos leányzó be nem fogadja a boltjába. Aladeen a visszatérést tervezgeti, de közben minden megváltozik a körülötte lévő világ hatására… Ennél többet elárulni egyenesen poéngyilkosság lenne…

Larry Charles rendező remek munkát végez. Kicsit lenyesegeti Cohen idiotizmusát, így a sztori rendesen halad a medrében. Jó a zene, jó e fényképezés és jók a szereplők.

Persze a központban Cohen önmaga áll. Sorra osztja az arab hiedelmeket, a világ reagálását, megosztja véleményét demokráciáról és diktatúráról. Bár folyik a könnyünk a röhögéstől, azért ebben a filmben durva igazságok is elhangzanak… Véleményem szerint Cohen vitathatatlanul legjobb filmje ez. Persze, az altesti humor itt is előkerül, de sokkal viccesebb az eddigieknél…
 
Összességében remek szórakozás, érdemes megnézni… De fel kell készülni az igazán súlyos poénokra!
Értékelés: 1 (Agyhalál) - 10 (Csoda!) skálán: 8 pont - Remek

2012. május 21., hétfő

Kalózok - A kétballábas banda1

(The Pirates! Band of Misfits)
Színes, magyarul beszélő, angol-amerikai animációs film, 87 perc, 2012
Rendező: Peter Lord
Főszereplők: Kalózkapitány, Büszke Bellamy, Penge Liz, Charles Darwin, Faláb Hastings, Köszvényes Kalóz, Kalóz a sállal, Meglepően Csábító Kalóz, Viktória királynő, Albínó Kalóz

Kalózkapitány remek figura: 22 éve folyamatosan próbálkozik az Év Kalóza díj elnyerésével – amitől már épp közröhej tárgya a kalózok körében. Pedig jó ember: csodás körszakálla van, szereti a legénységét… Csak épp semmi sem jön össze. Az idei én azonban más: Londonba mennek, ahol Viktória királynő köztudottan gyűlöli a kalózokat. A harc közben egy Darwin nevű fiatal tudóssal is szövetkeznek, és sok-sok rémséges titokra derül fény…

Peter Lord remek munkát végez. Igazi gyerekmesét alkotott melyben van épp elég tanulság és mondanivaló. Van benne humor és nagyon vicces karakterek. És persze van benne kellő humor a kísérő felnőtteknek is.

A Csibefutam alkotói ismét magasra tették a lécet. Na jó, a Shrek és a Gru szintjét nem sikerült elérni, de a következő lépcsőn már biztosan ott állnak.
                    
Kisfiús családoknak kötelező darab… :o)
Értékelés: 1 (Agyhalál) - 10 (Csoda!) skálán: 8 pont - Remek

2 nap New Yorkban

(2 Days in New York)
Színes, feliratos, német-francia-belizi vígjáték, 96 perc, 2011
Rendező: Julie Delpy
Főszereplők: Chris Rock, Julie Delpy, Dylan Baker, Brady Smith, Kate Burton, Malinda Williams, Albert Delpy, Vincent Gallo

Mingus egy tipikus amerikai fekete, párja Marion egy kissé lökött francia lány. Együtt élnek, mindkettejük korábbi házasságából származó 1-2 gyerekkel. Életük nyugodt, megtalálták egymásban a támaszt. Ekkor üt be a ménkű. A fiatalokhoz látogatóba érkezik Marion apja, húga és annak pasija, aki korábban Marion pasija volt. A vendégek otrombák, semmit nem tisztelnek és elképesztő pofátlansággal hatolnak be a fiatal pár magánéletébe…

Julie Delpy nem fél ütköztetni két kultúrát. Helyenként mosolyogtató, máshol vérforraló a különbség. De az egész történet végig teljesen a valós síkon játszódik. A kérdés pedig egyértelmű: elég erős-e a kapcsolat ahhoz, hogy ezt a megrázkódtatást túlélje…

Jó rendezés, kellemes zene, helyenként kissé kusza, áttekinthető fényképezés.

Számomra a nagy meglepetés Chris Rock volt. Ezúttal egyszerűen letette idegtépően szörnyű stílusát. Most csendesen visszafogott, és remekül játszik. Nekem most derült ki, hogy jó színész… Julie Delpy remekül ellenpontozza, kettejük játéka együtt zseniális. A franciák tökéletesen elviselhetetlenek, vagyis tényleg minden szereplő remekül hozza a figuráját. Érdekesség, hogy az apa szerepét valóban Julie Delpi édesapja játssza.
 
Kellemes komédia a sokszínű világról… Nem egy forradalmi alkotás, de egyszer nézhető…
Értékelés: 1 (Agyhalál) - 10 (Csoda!) skálán: 7 pont – Nagyon jó

Éjsötét árnyék

(Dark Shadows)
Színes, magyarul beszélő, amerikai vígjáték, 113 perc, 2012
Rendező: Tim Burton
Főszereplők: Johnny Depp, Michelle Pfeiffer, Helena Bonham Carter, Eva Green, Chloe Grace Moretz, Johnny Lee Miller, Gulliver McGrath, Alice Cooper, Christopher Lee

Vagy 200 évvel ezelőtt a Collins Család Amerikába megy vagyont szerezni. Gyermekük Barnabas azonban egy boszorkány áldozatául esik: előbb vámpír válik belőle, majd élve eltemetik... A történet napjainkban folytatódik. Egy McDonald’s étterem építése során Barnbabas újra életre kel. A 200 év alatt meglehetősen lezüllött család fura tagjai megmentőként ünneplik a váratlanul megjelent rokont, aki hozzálát a családi vállalkozás újbóli felvirágoztatásához – különös tekintettel arra, hogy legnagyobb ellenfelük maga a régi boszorka…

Egyszerűen nem fér a fejembe, hogy Tim Burton és a rakás nagynevű színész hogyan adhatta a nevét ehhez a förtelemhez… Semmitmondó fényképezés, gyenge zene. Jó pont csak a sminkesnek jár, ők fantasztikus munkát végeztek.

Személyes drámám, hogy bedőltem a régi trükknek: a só sokáig játszott trailer alapján azt gondoltam, hogy ez egy egetverő vámpír paródia lesz – hát nem az volt. Igazából az a baj: nem is tudom mi ez. Gyerekmesének túl korhatáros, tinifilmnek kevés, felnőtt mozinak gyér… Ki a célközönség? A film unalmas, ámde rossz.

Depp persze zseniális, de Peiffer és Carter is remek színész – sőt a többiekkel sincs gond. Itt maga a sztori rossz.
                                                                                                                                                       
Barátaimat én beszéltem rá, hogy ezt a mozit nézzük be. Pár nap elteltével ismét kezdenek szóba állni velem. Mindenki okuljon belőle…
Értékelés: 1 (Agyhalál) - 10 (Csoda!) skálán: 5 pont - Közepes