2014. február 14., péntek

Megdönteni Hajnal Tímeát



Színes, magyar romantikus vígjáték, 105 perc, 2014
Rendező: Herczeg Attila
Főszereplők: Osvárt Andrea, Simon Kornél, Szabó Simon, Jordán Adél, Szandtner Anna, Lengyel Tamás, Kamarás Iván, Hirtling István, Békés Itala

15 éves osztálytalálkozó. Ahol találkoznak az egykori bajnokok és lúzerek. Itt iszogat Dani és Gábor, az egykori barátok. Aztán megérkezik Hajnal Tímea, aki azóta nemzetközi sikereket elért szupermodell lett, akinek képeivel tele a város és minden újság. De Tímea ráunt a felhajtásra, egyszerű életre vágyik. A hangulat fokozódik, Dani és Tímea egymásba gabalyodnak a ruhatárban. Csakhogy meglátja őket Bögöcs, az osztály tahója, aki lefilmezi az akciót. Másnap aztán megjelenik a házasodni készülő Dani munkahelyén, hogy megzsarolja: segítsen neki megdönteni Hajnal Tímeát. Dani mozgósítja barátait, és beindul a nagy hadművelet, aminek során szép lassan minden szál összekuszálódik…

Herczeg Attila végre csinált egy remek magyar filmet. Mitől is jó? 1. Nincsenek benne az idősödő kötelező sztárok (Gálvölgyi, Bajor Imre, stb.) Helyettük csupa fiatal, tehetséges színész bizonyítja tehetségét. 2. Ez a film nem akar több lenni, mint ami. Friss, vidám, nagyon szórakoztató, remek poénokkal. Nem csinál úgy, mintha elvont művész film lenne. 3. Egyszerűen vidám. Mindannyiunk számára ismerős helyzetekkel, remek komikusokkal és igen jó párbeszédekkel. Végre egy vidám film, aminek egyetlen célja van: jót röhögni! Állítom, hogy ez már világszínvonal.

A szereplők zseniálisak. Szabó Simon irdatlanul nagy tahó – a vásznon. Van szerencsém ismerni, tudom, hogy egy hatalmas szívű, végtelenül szerény ember, de itt olyan elemi erővel adja a suttyót, hogy az már szinte fáj. Zseniális narrátora a filmnek! Ezután hosszú sor következhetne a dicséretre érdemesekkel. Mert egyszerűen mindenki nagyon jó. Osvárth Andreát például remek modellnek tartottam, de most el kell ismernem, hogy ő is jó a szerepében. Simon Kornél, Jordán Adél és Lengyel Tamás mindannyian kiválóak. Akit ki kell még emelni, az Szandtner Anna, aki Nikki (Így, két K-val!) szerepében zseniális!

Kedves romantikus film, melyet nézve helyenként könnyese röhöghetjük magunkat. Végre igazi kikapcsolódás ismerős arcokkal.
Értékelés: 1 (Agyhalál) - 10 (Csoda!) skálán: 8 pont – Jó

A nimfomániás 1. és 2. rész



(Nymphomaniac)
Színes, feliratos, dán-német-francia-belga filmdráma, 123 perc, 2013
Rendező: Lars von Trier
Főszereplők: Charlotte Gainsbourgh, Stellan Skarsgard, Shia LeBeouf, Jamie Bell, Christian Slater, Willem Dafoe, Nicolas Bro, Uma Thurman, Udo Kier, Jesper Christensen

Amikor Lars von Trier filmet csinál, akkor az biztos, hogy figyelmet érdemel. A dogma nagymestere rendszerint feszegeti a tűrés húrjait. Ez most is így van, sőt! Sok országban az első rész még elment 18-as karikával, de a másodikat már nem mutatták be. Mindezt úgy, hogy mindkét rész azzal kezdődik, hogy ez bizony a cenzúrázott verzió, ezért kb 1-1 órányi anyag ki van vágva az eredeti műből. (Azért így is maradt kétszer két és fél óra játékidő…)

Seligman az idős irodalmár egy este félholtra vert nőt talál a sikátorban. Hazaviszi Joe-t, aki hálából elmeséli élete történetét. Az első részben ebből 4 fejezetet látunk, a másodikban következik a többi 6.

Először azt látjuk, hogy egy fiatal lányban hogyan alakul ki a nimfomániás hajlam. Hogyan fedezi fel a szexualitást, hogyan lesz szokásai rabja. És bár megtalálja a szerelmet, együtt is él választottjával, ez mégsem elég a boldogsághoz. Az első rész végén láthatjuk azt is, hogyan lesz teljesen érzéketlen a fizikai érintésekre… A második részben tovább lépünk. Megismerhetjük a vergődés történetét, amikor minden elképzelhetőt bevet azért, hogy újra életre keltse nemi szervét, de ez nem akar összejönni… A lejtőn aztán nincs megállás. A mindent felőrlő vágy miatt elveszti férjét és gyermekét, de semmi sem tudja megállítani a lejtőn. Idősödve egyre elképesztőbb kalandokba keveredik, és ezen már a terápia sem tud segíteni. Hajlama miatt lesz sikeres a munkájában, ahol maga mellé fogad egy másik kitaszítottat. Azonban kiégve, mindenbe belefáradva meg kell tapasztalnia a féltékenység érzését…

A film igazi Lars von Trier darab. Nagyon hosszú, azon belül pedig elképesztően hosszúak a snittek. Szokás szerint semmit nem takar el: megmutat mindent a valóságban. Ebből kifolyólag sokszor perceken át férfi nemi szervek villognak a képernyőn, nem is beszélve a mindenféle aktusok natúr ábrázolásáról. Ezért a 18-as karikát tessék igazén komolyan venni!!!

Én imádom a Trier filmeket, és az első rész után kellően lelkes is voltam. A sztori nagyon erős, remek színészek tolmácsolásában ismerhettük meg a sztorit. A második rész viszont tökéletes csalódás volt: a színvonal hatalmasat esett, döbbenet helyett az unalom volt a jellemző, a film vége pedig a szokásos Trier-i fordulat helyett teljes mértékben kiszámítható. Így teljesen elmaradt a katarzis, amit eddig mindig meg tudott teremteni…

A színészek jók. Egyik felük vetkőzik és éli életét, a másik felének szerepe nem kíván pőreséget. Ebbe az utóbbi csoportba tartozik Uma Thurman, akinek hosszú jelenete az első rész vitathatatlan csúcspontja. Döbbenetes és zseniális – az első filmet csak miatta érdemes megnézni. A közönség döbbent csendben nézi végig a jelenetét, amit nem sokan tudnának eljátszani! Aztán persze sokan nagyon jók, mindenki jól hozza a figuráját.

Számomra csalódás volt a vége, így aztán az egész film hatása elmaradt. Tény, hogy nagyon kemény bepillantást nyerhetünk a nimfomániások világába. Az arcunkba vágja a sztorit, nyersen, semmit sem titkolva. Nem érzelgős, nem mond ítéletet, csak megmutat valamit, ami az emberek többsége számára ismeretlen terület. Persze sokkoló, persze pornográf, persze durva. De ez a valóság…  

Kegyetlen erejű művészfilm Trier stílusában. Csak az értő közönségnek!
Értékelés: 1 (Agyhalál) - 10 (Csoda!) skálán: 8 pont – Jó

Nyárutó



(Labor Day)
Színes, feliratos, amerikai filmdráma, 111 perc, 2013
Rendező: Jason Reitman
Főszereplők: Kate Winslet, Josh Brolin, Gattlin Griffith, Brooke Smith, Alexie Gilmore, Clark Gregg

A hetedikes Henry Wheeler édesanyjával él. Adele depressziós, mióta férje elhagyta a titkárnője kedvéért. Egy napon bevásárlás közben egy férfi szegődik melléjük. Kiderül, hogy a kezeli börtönből szökött meg. Először túszként kezeli a családot, de szépen lassan oldódik a feszültség. Láthatóan hiányzik egy férfi a házból, és Frank átveszi ezt a szerepet. Lassan szerelem bontakozik ki Adele és Frank között, ezért azt tervezik, hogy Kanadába szöknek mindhárman, hiszen itt nem lehetnek szabadok… De az élet nem ilyen egyszerű…

Meglepően kevés hírverést kapott Jason Reitman filmje, pedig nagyon jól sikerült mű. Egy igazán kedves és szívhez szóló romantikus törtnet. Mert bár lassan megismerjük Frank bűnét és Adele megpróbáltatásait is, mégis inkább a jelenre koncentrálunk, ahol a szerelmi szál kibontakozását láthatjuk…

Szép képek, kellemes zene és remek színészek. Kate Winslet igazán megérett erre a szerepre. Elképesztően jól hozza a depressziós figurát. Josh Brolin pedig rettentően emberi. Nehéz bűnözőnek látni, sokkal inkább álompasinak látszik… Gattlin Griffith pedig kellemesen jó a gyermek szerepében.
   
Nem nagyon lehet mesélni erről a filmről. Látni kell. Mert jó.
Értékelés: 1 (Agyhalál) - 10 (Csoda!) skálán: 8 pont – Jó

2014. február 9., vasárnap

A nő



(Her)
Színes, feliratos, amerikai romantikus film, 125 perc, 2013
Rendező: Spike Jonze
Főszereplők: Joaquin Phoenix, Scarlett Johansson, Chris Pratt, Rooney Mara, Kristen Wiig, Amy Adams, Matt Letscher

Theodore magányosan él. Megmagyarázhatatlan munkája az, hogy leveleket ír számítógépen. Este otthon pedig játszik egy másikon. Barátokkal nem nagyon tart kapcsolatot, inkább egyedül szenved, mert nem tudja feldolgozni a válás élményét… Egy napon azonban letölt egy új intelligens operációs rendszert. A program friss és vidám: Samanthának hívják, és egyre mélyebben beleássa magát a férfi életébe. Aki egyre jobban megnyílik, egyre jobban élvezi a lány társaságát, az egyetlen probléma, hogy nincs teste, de szinte már ez a különbség sem látszik. Lassan a barátok is tudomásul veszik, hogy Theodore ilyen furcsa kapcsolatban él. Csakhogy a szerelem birtokolni akar, és ez az érzés egyre inkább elhatalmasodik a férfin…

Spike Jonze egy érdekes utópiát vázolt fel. Gyakorlatilag kiürül a világ, alig érintkeznek egymással az emberek, mindenki éli a kis világát, saját fájdalmai fogságában. Nem is tudom… Ha valaki tud mesélni a magányról, akkor az én vagyok, de ez a történet annyira durva, hogy képtelen vagyok azonosulni vele. Sokféle utópiát ismerhettünk meg az évek során – ez talán az egyik legdurvább, amit valaha láttam.

Joaquin Phoenix tagadhatatlanul jó. Tudjuk, hogy remek színész, itt aztán bőven van ideje szenvedni, hiszen a film 90%-ban egyedül van a képen, ez pedig nem kis színészi teljesítmény! Ugyancsak zseniális Scarlett Johansson, aki meg sem jelenik egyetlen pillanatra sem, de a hangjával csodát tesz. Samantha valóban itt él köztünk… Nagy kedvencem Amy Adams is megvillantja tehetségét, rövidke szerepe van csupán, de ott megint remek.

Különös hangulatú, nagyon borús jövőkép. Rajongóknak ajánlott, akik a kellemes élvezeteket keresik, ne erre a filmre üljenek be…
Értékelés: 1 (Agyhalál) - 10 (Csoda!) skálán: 8 pont – Jó

A túlélő



(Lone Survivor)
Színes, magyarul beszélő, amerikai háborús filmdráma, 121 perc, 2013
Rendező: Peter Berg
Főszereplők: Emile Hirsch, Ben Foster, Mark Wahlberg, Eric Bana, Taylor Kitsch, Alexander Ludwig, Jerry Ferrara, Scott Elrod

2005-ben az Afganisztánban állomásozó haderők egy négy emberből álló alakulatot küldtek a hegyekbe, hogy felkutassanak egy tálib terrorista vezért. Minden jól indult, de egy véletlen baleset miatt a csapatot leleplezték és hatalmas tálib csapat vette őket üldözőbe. A film bemutatja az akció eredeti történetét, a csapat küzdelmét, a mentőakció hibáit, és az egyetlen túlélő megmenekülésének csodáját.

Peter Berg a valós eseményeket mutatja be, rendkívül keményen. Igen persze, picit heroikus, kicsit olyan amerikai, de ne feledjük: valós eseményeket mutat be. A film végén kicsit hosszúra nyúlik az eredeti hősök képeinek bemutatása, de ettől lesz hiteles az egész.

A szereplők nagyon jók. Emile Hirsch, Ben Foster, Mark Wahlberg és Taylor Kitsch remek alakítást nyújt. Ehhez nem is nagyon lehet semmit hozzáfűzni. De a többi szereplő is nagyon hiteles.

Nem mindennapi élmény bepillantani egy valódi harcoló egység életébe. Kemény élmény végignézni egy bevetést, és fájdalmas látni, hogy milyen apróságokon mennyi minden múlik. Ez az a világ, ami itt létezik körülöttünk, de mégsem tudunk róla semmit. Pedig kéne…

Kemény akciófilm, egy valódi hősi történet. Gyermekeknek semmiképp sem ajánlom, de a felnőtteknek nagyon.
Értékelés: 1 (Agyhalál) - 10 (Csoda!) skálán: 8 pont – Jó