2013. szeptember 19., csütörtök

2 kaliber



(2 Guns)
Színes, magyarul beszélő, amerikai akció-vígjáték, 109 perc, 2013
Rendező: Baltasar Kormákur
Főszereplők: Denzel Washington, Mark Wahlberg, Edward James Olmos, James Marsden, Paula Patton, Bill Paxton, Fred Ward

Bobby és Stig együtt rabol ki egy bankot, hogy felbosszantsanak egy mexikói drogbárót. Csakhogy az osztozkodásnál kiderül: egyikük sem gengszter. Bobby a kábítószer ellenes hivatal nyomozója, Stig pedig tengerészeti hírszerző. Azonban a zsákmányolt 43 millió dollár eltűnik, mindkettőjüket üldözik saját kollégái, valamint az egész maffia, végül kiderül, hogy nem is akárki pénzét rabolták el… Ebben a helyzetben csak egymásra számíthatnak…

Baltasar Kormákur remek akciófilmet csinált. Kemény és pörgős, jó a sztori, ráadásul kellemesen humoros is. Jól van fényképezve és remek a zenéje is…

Persze az érdem főleg a színészeké. Denzel Washington és Mark Wahberg két zseniális játékos. Bármit el tudnak játszani, ezek a figurák tökéletesen a vérükben vannak. Remek választás volt ez a páros, akik láthatóan lubickolnak a szerepben. Meg kell emlékeznünk a csodaszép Paula Pattonról, aki ismét megmutatja gyönyörű testét, de ezzel sosem fogunk betelni… Aztán van egy csomó karakter színész, akik egyformán remekelnek.

Remek szórakozás, könnyed esti film. A kérdés persze csak az, vajon létezhet ilyen…?
Értékelés: 1 (Agyhalál) - 10 (Csoda!) skálán: 7 pont – Nagyon jó

2013. szeptember 18., szerda

A nagymester



(Yut doi jung si / The Grandmasters)
Színes, feliratos, kínai-hongkongi életrajzi dráma, 123 perc, 2012
Rendező: Kar Wai Wong
Főszereplők: Tony Leung Chiu Wai, Ziyi Zhang, Chen Chang, Hye-kyo Song, Siu-Lung Leung, Benshan Zhao

Ismét egy igaz történet. Ip Man a kínai történelem egyik legendás Kung-fu mesterének életét kísérhetjük figyelemmel. A harmincas évek elején találkozunk vele először, amikor igazán nagy névre tesz szert, majd végig követhetjük életét a kínai történelem legnagyobb megrázkódtatásain keresztül egészen 1972-es haláláig. (A hozzá kapcsolódó misztikum mellett Ip Man azért is fontos alakja a küzdősportoknak, mert ő volt Bruce Lee mestere.) A harcos jelenetek mellett megismerhetjük életének kevésbé ismert oldalát is: ahogy elveszti családját, és reménytelen, mindent felőrlő szerelmét egy csodás, ám igen különös lánnyal.

Kar Wai Wong remek keleti filmet csinált. Remek a film, mert szép a történet, remek az előadás, de keleti, mert elképesztően lassú és sok-sok kihagyással készül. Sok mindent nekünk kell odagondolni. Ezt csak azért mondom, mert aki egy bunyós filmet akar látni, az ne váltson jegyet erre a mozira. Azoknak ajánlott, akiket érdekel a keleti filozófia és a küzdősportok mögött meghúzódó tartalom.

Nagyon lassú a film. A hosszú jelenetekben kevés szó esik, azok azonban hatalmas filozófiai bölcsességek, sokszor egy életre való mély gondolatokkal fűszerezve. Közben pedig az egész meg van fűszerezve elképesztően szép harci jelenetekkel. Ezek nem verekedések, ezek gyönyörűen megkomponált küzdelmek. Az egész filmre igaz, hogy egészen különösen van fényképezve. Ennek eredménye, hogy csodaszép képeket látunk, néhol egészen lelassul a világ, és látunk minden egyes hópihét, máskor egy történelmi eseményt csak a tócsában visszaverődő árnyakon keresztül ismerhetünk meg… Borzongatóan szép a látvány!

A színészek számunkra ismeretlenek, de mindegyikük zseniális. Legyen az a dráma, vagy a küzdelem, hihetetlenül pontosak az alakítások és nagyon mély érzelmeket fejeznek ki egy-egy gesztussal, vagy arckifejezéssel. Igazi keleti film, fel kell készülni rá…

Ez a film az ínyenceknek készült. Nekik csodás élmény lesz. Egy-egy harci jelenet szépsége olyan mélyen megkapó, hogy az már szinte költészet…
Értékelés: 1 (Agyhalál) - 10 (Csoda!) skálán: 7 pont – Nagyon jó

Hajsza a győzelemért



(Rush)
Színes, feliratos, amerikai-német-angol életrajzi dráma, 123 perc, 2013
Rendező: Ron Howard
Főszereplők: Daniel Brühl, Chris Hemsworth, Olivia Wilde, Natalie Dormer, Tom Wlaschiha, Alexandra Maria Lara

Igaz történet 1976-ból, a Forma 1 sokak szerint legszebb éveiből. Két fiatal titán tűnik fel az autósport egén: Niki Lauda és James Hunt. Lauda a precíz, mindent gondosan megtervező osztrák és Hunt a léha, az életet habzsolva élvező angol. Kettejük versengéséről szól ez a film. Benne sok-sok izgalmas versenyjelenettel és lélegzetelállító látvánnyal…

Ron Howard jó témát választott. Az emberek szeretik a misztériumokat, imádnak bepillantani a színfalak mögé. A Forma 1 világa pedig az egyik legérdekesebb hely a civilek számára. Ráadásul, bár ismerjük a sztorit, a filmet mégis sikerült olyan izgalmassá varázsolni, hogy rendesen tudjunk izgulni. Feri barátom szerint (aki az általam ismert legnagyobb F1 szakértő) néhány apóságtól eltekintve még történetileg is nagyjából rendben van a film, neki pedig el lehet hinni.

A siker záloga a jó szereposztás. Chris Hemsworth ezúttal Thor jelmeze nélkül tiporja a női szíveket, ez tökéletesen neki való szerep. Ellenben Daniel Brühl egészen zseniálisan formálja meg az osztrák pilótát. Mellettük pedig egy sor gyönyörű nő emeli az est színvonalát… MI kell ennél több?

Ritkán látni színvonalas sport filmet, ezúttal sikerült jót alkotni. Remek családi program megnézni!
Értékelés: 1 (Agyhalál) - 10 (Csoda!) skálán: 7 pont – Nagyon jó

2013. szeptember 17., kedd

A bűn éjszakája



(The Purge)
Színes, feliratos, amerikai thriller, 85 perc, 2013
Rendező: James DeMonaco
Főszereplők: Lena Headey, Ethan Hawke, Tony Oller, Adelaide Kane, Max Burgholder, Edwin Hodge, Rhys Wakefield

A közeli jövőben járunk. Amerikában a munkanélküliség alig 1%, a gazdaság virágzik, minden szép és jó. Mindez az Új Alapítók által bevezetett nagy ötletnek köszönhető. Minden évben egyszer – március 21-én este 7-től reggel 7-ig – minden bűnt szabad elkövetni, beleértve a gyilkosságot is. Az emberek ezt a Megtisztulás éjszakájának hívják. Ilyenkor elszabadulnak az indulatok, szabad az erőszak, a gyilkosság – mindez megtorlás nélkül. Az emberek így kiadják magukból a felgyülemlett feszültséget és boldogan élik életüket… James Sandin sikeres üzletember, a gazdagok számára árulja biztonsági rendszereit. Családjával egy gazdag környéken él, ahová a Megtisztulás csak távoli zajként ér el. A család vacsorázik, majd ünnepélyesen lezárják a házat. Azonban megjelenik egy menekülő hajléktalan, aki segítséget kér, mire Charlie (James fia) megsajnálja és beengedi a házba. Ahol szintén megjelenik Henry, James tini lányának udvarlója. A hirtelen támadt keveredésben lövések dördülnek, és a család biztonságosnak hitt élete hirtelen darabjaira hullik. Ezután megjelenik odakint egy állig felfegyverzett horda: A Sandin család választhat – kiadja a hajléktalant, vagy betörnek a biztonságosnak hitt házba és mindenkit megölnek. Így aztán megindul az idegek harca…

James DeMonaco rendező jó filmet csinált. Zajlik a fordulatokban gazdag akció, miközben azért átjön a film üzenete is. Vajon lehet-e jogosultsága a szabad tombolásnak? Ér-e valamit az emberi élet? Vagy csak a kiválasztottaké? Mennyit ér egy hajléktalan és mennyit egy gazdag ember élete…? Vajon ki mennyit ér a bajban?

A mondanivalót néhány kiváló színészi alakítás alapozza meg. Ethan Hawke remek, mint mindig. Nem hős, nem akció sztár. Csak egy ember, aki szereti a családját. És szeretné érteni a világot. Szintén zseniális Lena Headey, de tőle nem is vártunk mást. Gyönyörű és törékeny, közben pedig elképesztően erős… Ismét remekelt. Rövid a szerepe, de kiemelést érdemel Rhys Wakefield a gonosz bandavezér szerepében. Emlékezetes! Sajnos a két gyermekről ezt nem mondhatom el, ők mindketten a mozi gyenge pontjai. Számos remek gyermek színészt ismerünk, nem tudom, miért nem sikerült alkalmasabbakat találni náluk…

A film jó, és önmagában szórakoztat. A rengeteg kérdést pedig sugallja, és nem is akarja megválaszolni. Ezt ránk bízza – ez ad igazi értéket ennek a mozinak. Ízlés szerint elnézhetünk oldalra, vagy rendezhetünk társadalmi mélyvizsgálatot. Ez a mi döntésünk. Mindenesetre olyan kérdésekkel szembesülünk, amelyek kicsiben már ma is jelen vannak életünkben. Ha nem vigyázunk, ez a történet még valóság is lehet… Ezért érdemes lenne a szórakozás mellett kicsit komolyan is végiggondolni, mit is láttunk ma este…

Akciós sablonba rejtett, mélyen elgondolkodtató történet. Mindenkinek látni kéne! A mindenkit azért szűkítsük: szigorúan nagykorúaknak való. Egyrészt azért, mert ők értik meg, másrészt azért, mert vannak benne brutálisan erőszakos jelenetek is.
Értékelés: 1 (Agyhalál) - 10 (Csoda!) skálán: 9 pont - Emlékezetes

22. Budavári Borfesztivál



Közreműködő: Rengeteg borászat

Helyszín: Budai Vár teraszai
Dátum: 2013.09.11-15.

Ha Budai borfesztivál, akkor jéghideg eső – ezt nagyjából már megszoktuk. Az idei év rendezése ennél azért nagyobb hiányosságokkal is küzdött. A belépő drága, de kapunk érte egy poharat. Ez is valami… Kp-s fesztivál, vagyis nem előre feltöltött kártyával kell fizetni. Így aztán a fizetés mindenhol lassabb, problémásabb, küzdeni kell a kellő váltópénz hiányával… Érzésem szerint kevesebb volt a kiállító. Az viszont egészen biztos, hogy az ételválaszték durván gyenge volt. Eltűntek a kolbászos standok, volt talán két hely, ahol meleg ételt lehetett kapni, no meg egy tengeri halsütöde. Mert az illik a magyar borhoz… Egyetlen falat pogácsát sem sikerült találni, viszont volt zsíros kenyér 800-ért. Ja, a pofátlanság határtalan.

De végül ezek csak körülmények. A lényeg a jó magyar bor, abból pedig hatalmas választék volt. A jól ismert finomságok mellett igyekeztünk ismeretlenebb termelők borait is megkóstolni, és a legnagyobb pozitívum az volt, hogy minden megkóstolt bor finom volt. Kiemelést érdemel a Feind, a Dúzsi, a Heimann családi birtok, a Varga Pincészet és a Frittmann borászat standja. Ezeknél különösen finom italokat kóstolhattunk meg.

A kísérők közül ki kell emelnünk az Ország konyhán felszolgált cipóba töltött frissen sült malacot és és az Antik rétesnél kínált kemencében sült réteseit. Ezek megmentették az életünket…

Összességében kellemes este volt. Hiába, a magyar bor verhetetlen…
Értékelés: 1 (Gyatra) - 5 (Emlékezetes!) skálán: 4 pont - Remek