2015. május 16., szombat

Adaline varázslatos élete



(The Age of Adaline)
Színes, magyarul beszélő, amerikai romantikus dráma, 110 perc, 2015
Rendező: Lee Toland Krieger
Főszereplők: Blake Lively, Harrison Ford, Ellen Burstyn, Michiel Huisman, Amanda Crew, Richard Harmon

Adaline 1906-ban született, élte a boldog kis életét. Férjhez ment, született egy lánya, aztán korán megözvegyült. 29 éves korában autóbalesetet szenved, ahol a természet erőinek furcsa összjátéka miatt a szervezete működése megváltozik, és innentől kezdve egyetlen napot sem öregszik. Ez jól hangzik, de éppen átok is, hiszen az élete innentől kezdve a menekülésről szól. Ráadásul a szerettei lassan megöregszenek mellette, míg ő nem… Aztán egy napon eljön az a férfi, aki mindent megváltoztat…

Nem lenne rossz ez a film, ha nem lenne ennyire sablonos. Lee Toland Krieger egyetlen ötletet sem vonultat fel. Természeti erő hatására valami megváltozik, aztán ebből konfliktus lesz, aztán a film vége előtt minden visszatér a rendes kerékvágásba. Ezt nagyjából 20 filmben néztük végig eddig – mondjuk ezek jórészt vígjátékok voltak. Sajnos ehhez a nagyon használt kliséhez nem sokat tesz hozzá ez a film. Az egyetlen különbség, hogy ez most egy romantikus történet, de arra azért nagyon vigyázunk, hogy az ötlet drámai vonatkozásából igazából semmit se mutassunk meg, hiszen akkor a néző szomorú lenne. Arról már nem is gondolkodom, hogy pont az egykori pasi fival találkozni, annak a nevét nem felismerni – nos, ennek mi is az esélye egy olyan gyéren lakott országban,mint Amerika? Mert a nő minden történelmi eseményt ken és vág az elmúlt 107 évből, amit végig élt, de azt nem követte, hogy egykori szerelme merre tartott az életben…? De persze ne kukacoskodjunk, az egy romantikus film, a szív pedig nem értelmes módon hozza meg a döntéseit, mint tudjuk.

Amúgy a színészek jók, és ez menti meg a dolgot. Nem emelek ki senkit, itt mindenki hozza a figurát és ennyi. Valószínűleg nem volt hosszú a forgatás.

Kellemes romantikus film, amit jó társaságban meg lehet nézni. Egyetlen bajom van csupán, hogy az ötlet jó, és ebből lehetett volna egy ütős filmet is csinálni, mint mondjuk a Benjamin Button sztori volt… Kár érte.
Értékelés: 1 (Agyhalál) - 10 (Csoda!) skálán: 7 pont – Kellemes

2015. május 10., vasárnap

Argo 2



Színes, magyar akció-vígjáték, 95 perc, 2014
Rendező: Árpa Attila
Főszereplők: Kovács Lajos, Scherer Péter, Bicskey Lukács, Kiss József, Oszter Sándor, Csuja Imre, Nagy Feró, Téglás Zoltán, Kulka János, Bán János, Nagypál Gábor

Tíz évvel vagyunk az első rész után. Tibi épp kiszabadul a börtönből. Bodri várja, aki közben megalapította a Bodri-Food ételszállító céget. Friss, egészséges, magyar. Jó poén. Tyson épp ekkor éled fel a kómából, bár kicsit megváltozott. És már együtt is a nagy csapat. Ha már így van, be is esik egy új megbízás: a japán jakuza vezér meg akarja kaparintani a Magyarországon leledző kincset: a világ első floppy lemezét. Tibi és csapata beleveti magát az ügybe. De ebben az országban semmi sem egyszerű…

Az első részben néhol érezni lehetett a kapkodást. A második ezzel szemben jobban ki van dolgozva. Ülnek a poénok, ütősek a karakterek. A Tibi-Bodri tengely poénjai még mindig verhetetlenek, de megjelenik egy csomó új karakter, akik fájdalmas kritikát mutatnak a mai valóságról… Miközben nemzetközi lett a film, remek ötlet a japánok bevonása. El tudom képzelni, hogy ők tényleg így látnak minket. No meg a Hangyás csapat ábrázolása is fájdalmasan jó. Nem beszélve a szlovák rendőrökről…

Jók a párbeszédek, jók a jelenetek. Néhol persze érezni az alacsony hazai költségvetést, de ennek ellenére ez egy nemzetközi viszonylatban is mérhető film. Bár megérteni ezt csak itt lehet…

A szereplők jó. A régi karakterekben még mindig van kiaknázandó lehetőség, az újak pedig jól illeszkednek a sztoriba. Túl sokan vannak ahhoz, hogy mindenkit kiemeljek: röviden elég az, hogy ez egy egyenletes színvonalú jó kis csapatmunka.

Ez az a pillanat, amikor még a hazai filmektől kissé tartóknak is érdemes beülni a moziba. Mert jó.
Értékelés: 1 (Agyhalál) - 10 (Csoda!) skálán: 8 pont – Jó