2014. március 28., péntek

Noé



(Noah)
Színes, magyarul beszélő, amerikai filmdráma, 134 perc, 2014
Rendező: Darren Aronofsky
Főszereplők: Russel Crowe, Emma Watson, Logan Lerman, Jennifer Connelly, Kevin Durand, Sir Anthony Hopkins, Douglas Booth, Ray Winstone

Van ugye a Bibliai történet, melyben Noé megmenti az élővilágot az Özönvíztől. Nos, ez a film ezt a sztorit vette alapul, de az egészet irdatlan nagy szabadsággal kezeli… Látszólag mélyen vallásos a sztori, mondjuk kíváncsian várom az Egyház értékelését a műről… Szóval, hogy van a történet Ádáméktól egészen a Noé családig. Hallunk a Dávid és Góliát sztoriról, és az egész fejlődésről az ő idejük óta… Aztán jön Noé, aki álmában jóslatot lát. A bukott angyalok segítségével ellátogat a megfelelő helyre, ahol építeni kezdi a Bárkát. Menne is minden rendben, de megjelenik Og seregével, hogy megkaparintsák a bárkát. Végül az utolsó pillanatban útnak erednek. De ekkor jön az igazi konfliktus: hogyan kell értelmezni a jóslatot. Noé szerint ők halálra vannak ítélve, így a Paradicsom már az emberek nélkül születik újjá… De tényleg erre van ítélve az emberiség…?

Darren Aronofsky zseniális rendező, de ezúttal nem igazán értem. Érdekes történelmi filmként indul a dolog, de közben kiderül, hogy sok értelmezés inkább mai, mint korhű. Persze a nagy igazságok peregnek bőven, és persze, hogy ezek körül zajlik a történet… Mégis vannak erős fenntartásaim.

Persze a színészek – aránylag – jók. Russel Crowe még tán sosem játszott ilyen mélyen tűnődő, sokat gondolkodó figurát. A parton még szilárdan vezeti a hite, még a szeretteit is hajlandó elveszteni emiatt, de a hajón állva már nem tudja végrehajtani önnön ítéletét… Ray Winstone a gonosz király szerepében zseniális. Utálatra méltó, ahogy az kell… Emma Watson kínlódik a szerepével. Neki bizony túl nagy ugrás ez a Harry Potter filmek után. Jennifer Connelly pedig csendesen gyönyörű, ahogy mindig. Az ő hajó tetején játszódó jelenete egészen emlékezetes… A többiek pedig jók.

Két dolgot nem értek piszkosul. Egy ilyen hatalmas költségvetésű szuperprodukciónál hogyan történhetnek ilyen bakik…? 1. Ki a fene volt a jelmeztervező? Noé például épp hogy nem öltönyben jelenik meg. Ki volt ez az analfabéta? Hiszen szinte mai ruhákat adott mindenkire. Ez persze szép… 2.  A másik: miközben Crowe öregszik vagy száz évet és fürtös göndör haja őszbe fordul, addig Jennifer Connelly arcán még csak egy ránc sem jelenik meg. Nem jutott idő rá a sminkben…?

Durván kettős érzés van bennem. Látványos, nagyszabású és hatalmas kérdéseket boncolgat. Ugyanakkor olyan, mintha egy közepesen gyenge amatőr alkotás lenne… Azt hiszem, ezen a filmen még bőven lesz miért vitatkozni…
Értékelés: 1 (Agyhalál) - 10 (Csoda!) skálán: 6 pont – Közepes

Hárommal több esküvő



(Tres bodás de más / Three Many Weddings)
Színes, magyarul beszélő, spanyol romantikus vígjáték, 94 perc, 2013
Rendező: Javier Ruiz Caldera
Főszereplők: Inma Cuesta, Martín Rivas, Quim Gutiérrez, Roberto Romero, Bárbara Santa Cruz, María Botto, Rossy De Palma

Ruth egy igen szép spanyol leányzó, akit igen rondára sminkeltek. Ő az a béna pulykatojás, aki minden pasiját elveszti. Egyikük még nővé is operáltatta magát a nagy sokk miatt. Most aztán egyre másra nősülnek az exek, és mind azt akarják, hogy Ruth is legyen ott, mivel fontos része volt az életüknek. A béna lány el is megy, persze mindenhol kilóg a sorból, és menetrendszerűen alázza magát. Miközben az igazi végig ott van a képben…

Javier Ruiz Caldera csinált egy besorolhatatlan filmet. Gondolom vígjáték akart lenni, de egyetlen értelmes poén sincs benne. Ami van, az a legrosszabb amerikai altesti poénok meggyalázása – alulról. Lehetne dráma, de egyetlen értelmes alakítást sem látni belőle. Szerintem talán a katasztrófa film besorolás áll a legközelebb hozzá.

A fényképezés és a zenék jók. Aztán annyi. Van egy sor általam ismeretlen spanyol színész, akik gyatra, ám erősen felejthető alakítást nyújtanak, miközben tehetetlenül vergődnek az idióta forgatókönyv által rájuk készített bilincsben.

Egyszerűn nem lehet minősíteni ezt a mozit. Kultúr szóval biztos nem. Mondjuk nálunk a faluban azt mondanák: „Hát, ilyen sz**t még nem láttam…” De ilyen leírni – ugye – nem lehet…

Unalmas, idióta, ámde agyhalált okozhat. Megfejthetetlen indokból egyre nagyobb marhaságokat tevő nyomorult emberek rettenetesen unalmas sztorija. Jogos kérdés: ugyan mire a 3 pont? Nos, egyet kapnak a szép spanyol tájak – ezek tényleg szépek. A másik kettőt pedig Nemes-Takách Kata magyar hangja érdemli meg, aki még ebben a förtelemben is tud remek lenni. Ha nem ő szinkronizál, nagyjából a felénél eljöttem volna…
Értékelés: 1 (Agyhalál) - 10 (Csoda!) skálán: 3 pont - Gyatra

2014. március 24., hétfő

A beavatott



(Divergent)
Színes, magyarul beszélő, amerikai akciófilm, 139 perc, 2014
Rendező: Neil Burger
Főszereplők: Shailene Woodley, Theo James, Kate Winslet, Miles Teller, Ashley Judd, Jai Courtney, Zoe Krawitz, Ray Stevenson, Tony Goldwyn, Maggie Q

A jövőben járunk: a nagy háború szinte kiirtotta az emberiséget. Chicago városa bezárkózott, a kerítésen belül biztonságban élnek az emberek. A társadalom szigorú rend szerint él: az embereket 5 csoportra osztják, így mindenki tudja, hol a helye és hogy mi a dolga. Ez a rend alapja. Mikor a gyermekek nagykorúvá válnak, egy vizsga dönti el, melyik csoportba kerülnek. Beatrice számára a vizsga rémálommá válik: kiderül, hogy nem tartozik sehová, így aztán Elfajzottnak bélyegezhetik, akit kivet magából a társadalom. Beatrice a Bátrak közé áll, akik katonák, a rend fenntartói. De a kiképzés során vigyáznia kell, nehogy megsejtsék a titkát. Közben pedig különös változásokat figyel meg: a jövő egyszerre aggasztó lesz…

Neil Burger jó kis filmet csinált. Az alapjául szolgáló könyv trilógia, akárcsak az Éhezők viadala, melyre kissé hasonlít is a történet. Ennek ellenére a hasonlóság nem zavaró, a sztori viszont kellemesen jó, így aztán lehet szórakozni.

Dögös a fényképezés, nagyon jók a trükkök, az egész látványvilág nagyon ki van találva. Kimondottan jók a harci jelenetek, és jó a zene.

Az egész film azért élvezhető, mert kimondottan jók a színészek. Shailene Woodley egy törékeny kislány, aki előttünk válik igazi harcossá. Mindezt pedig teszi teljesen hitelesen, bájosan és főleg hihetően. Ez a kislány még sokra viszi, ez most borítékolható! A szigorú tények kedvéért: még az Utódok című filmben szerettem bele, és most is bizonyítja, hogy nem véletlenül. Tehetsége valóban kiemelkedő!

Partnere Theo James szintén remek választás volt, minden lány garantáltan elolvad a mosolyától… Mellettük pedig egy rakás remek fiatal színész hozza remekül a figuráját. Kevésbé ismert arcok, de lelkesedésük dicséretes. A két ismert díva pedig most is jó. Ezúttal Ashley Judd a jó, és Kate Winslet a gonosz – vér profik mind a ketten…

Persze a lényeg most is ugyanaz: Meddig nyomorítható meg egy társadalom? A szabályok segítik vagy gátolják az életet? Vajon a csoport vagy az egyén a fontosabb…? Persze mindez a diktatúra árnyékában… És tényleg: létezik az eleve elrendelés…?

Jó kérdések, jó sztori. A filmet érdemes megnézni, a folytatást pedig bizakodva várjuk!
Értékelés: 1 (Agyhalál) - 10 (Csoda!) skálán: 8 pont – Jó

A Grand Budapest Hotel



(The Grand Budapest Hotel)
Színes, feliratos, amerikai vígjáték, 100 perc, 2014
Rendező: Wes Anderson
Főszereplők: Ralph Fiennes, Tony Revolori, Tilda Swinton, Saoirse Ronan, Edward Norton, Juda Law, Bill Murray, Adrien Brody, Owen Wilson, Willem Dafoe, Harvey Keitel, Jeff Goldblum, Jason Schwartzman, F. Murray Abraham, Mathieu Amalric, Léa Seydoux

A történet a Zubrowkai köztársaságban játszódik, valamikor a boldog békeidőkben. A hegyekben, egy síparadicsom lábánál található a híres Grand Budapest Hotel. Személyzete csupa remek személy, akik a méltán híres Gustave H. vezetésével szolgálják ki vendégeiket, akik főként unatkozó vénkisasszonyok, akik mindannyian élvezik Gustave H. kegyeit. Zero Mustafa, az arab bevándorló 17 évesen lesz Gustave H. mellett lobby boy. Az ő előadásában ismerhetjük meg a különös hotel személyzetének egykori kalandjait…

Wes Anderson nagyot dobott. Valahogy mindenki érzi, hogy Zubrowka igazából Csehország, a várható háború maga a Világháború, és az egyes alakok mind-mind tipikus figurái a boldog békeidőknek. Érdekes módon a sztori nem is olyan kiemelkedő, egyszerű bűnügyi történet, melyet kellemesen humoros módon mesél el. Jó zenével, remek fényképezéssel, sokszor vicces mozgásokkal. De ez még nem lenne olyan nagy poén.

Az igazi dobás az a sztárparádé. Kb 18 olyan szereplőt láthatunk pár perces epizódszerepekben, akik máskor önállóan megtöltik a nézőteret. Hihetetlen, de minden egyes szöveges szerepet igazi sztárok alakítanak… (Lásd a stáblistát…) Nehéz is lenne kiemelni bárkit. Ennyi zseniális színészt egy rakáson még sosem láttam. Persze, hogy mindenki élvezi a játékot, persze, hogy mindenki kiemelkedőt alakít…

A film Stefan Zweig művei alapján készült. Paródia, amely egy egész világot gúnyol ki roppant finoman, humora kedves és barátságos. Egyszerűen nehéz lenne besorolni bárhova. Még a fűfaji meghatározás is gondot okozhat…

Egy olyan igazi, lassú, boldog békeidőket kifigurázó csendesen melankolikus film… Egyszerűen látni kell!
Értékelés: 1 (Agyhalál) - 10 (Csoda!) skálán: 9 pont - Emlékezetes

Vámpírakadémia



(Vampire Academy)
Színes, magyarul beszélő, amerikai vígjáték, 104 perc, 2014
Rendező: Mark Waters
Főszereplők: Zoey Deutsch, Lucy Fry, Sarah Hyland, Olga Kurilenko, Joely Richardson, Cameron Monaghan, Gabriel Byrne, Sami Gayle, Claire Foy

Háromféle vámpír van: az uralkodók, akik gyengék – testőreik, akik erősek – és az elfajzottak, akik mindenkit gyilkolnak. A következő uralkodó jelölt nehezen bírja a középiskolát, így testőrével megszöknek, hogy az emberek között éljenek. De persze megtalálják őket és visszahozzák az iskolába. Csakhogy mint kiderül, nem mindenki örül ennek. Így aztán elkezdődnek a bonyodalmak, és a kellemes diákélet egyre inkább durva erőszakba csap át…

Mark Waters ügyesen lovagolja meg a divatot. Ez tulajdonképpen egy idióta tini film, annak minden kötelező kellékével: barátságok, szerelmek, árulások, idióta viselkedés, vaskos poénok – mindez az épp roppant divatos vámpír környezetbe helyezve. A halálosan unalmas kliséktől csupán azért nem alszunk el, mert a látvány tényleg kellemes, másrészt pedig valóban jók a beszólások.

A szereplőkről nagyon nem értekeznék. Pont olyan kiszámítható figurák, amik a tini filmekben rendszeresítve vannak. Zoey Deutsch például kellően aranyos, de a hercegnő szerepére illett volna egy szép lányt felkérni…

Közepesen unalmas, egyszer nézhető divatfilm.
Értékelés: 1 (Agyhalál) - 10 (Csoda!) skálán: 6 pont – Közepes