2013. október 18., péntek

Machete gyilkol



(Machete Kills)
Színes, magyarul beszélő, amerikai akciófilm, 107 perc, 2013
Rendező: Robert Rodriguez
Főszereplők: Danny Trejo, Sofia Vergara, Michelle Rodriguez, Jessica Alba, Charlie Sheen, Mel Gibson, Alexa Vega, Lady Gaga, Amber Heard, Antonio Banderas, Cuba Gooding Jr, Demian Bichir, Vanessa Hudgens, William Sadler

Machete már az akasztófán lóg, amikor megszólal a telefon: az Elnök hívatja. Személyes küldetést kap: keressen meg Mexikóban egy forradalmárt, aki rakétát akar lőni Washingtonra. Machete elindul, és amerre jár, ott vér nem marad kifolyatlanul. Sokan segítik, gyakorlatilag előkerül az első rész összes szereplője. Még többen meg akarják gyilkolni. Ezek rendszerint elhullanak… Megtalálja a forradalmárt, de nem olyan egyszerű a helyzet. Szükség van a bomba tervezőjére, de kiderül, hogy valóban ő mozgatja a szálakat. Ezután még több vér folyik…

Robert Rodriguez simán folytatja az első részben megkezdett ámokfutást. A különbség az, hogy Danny Trejo még idősebb, így ő már szinte csak ott van, inkább a többiek gyilkolják egymást. Ők viszont minden elképesztő módon.

A nagy rejtély a szereposztás. Még a csak pár perces epizódokban is hatalmas nevek jelennek meg. El nem tudom képzelni, hogy mi viszi rá a különben remek színészeket, hogy ebben az agyament öldöklésben szerepeljenek. Értelme nincs, mondanivalója nincs, leginkább sok-sok film paródiájaként fogható fel. Azonban nincs benne humor, van viszont iszonyat mennyiségű erőszak. Rengeteg vér. És egy sor durva felvétel…

A remek színészek mellett pedig van egy elképesztően hatalmas tömeg csodaszép nőkből. Akik minél kevesebb ruhában gyilkolnak ész nélkül…Kiemelni szinte nem lehet senkit, mert mindegyikük gyönyörű, azonban a puszta erőszak mellett sok szerepük nincsen…

Megmagyarázhatatlan film. Idióta, erőszakos, durva és macsó. Valamiért mégis megnézzük…
Értékelés: 1 (Agyhalál) - 10 (Csoda!) skálán: 8 pont - Remek

Paranoia



Színes, feliratos, amerikai-francia thriller, 106 perc, 2013
Rendező: Robert Luketic
Főszereplők: Liam Hemsworth, Amber Heard, Gary Oldman, Harrison Ford, Josh Holloway, Lucas Till, Richard Dreyfuss

Van két nagy versenytárs, meg egy feltörekvő ifjú titán. Egyik nagy cég felbéreli ifjú titánt, hogy kémkedjen, aki bár becsületes, mégis megszédül a nagy pénz illatától, persze nem maga miatt, hanem a körülmények, de a másik nagy cég is mindent tud, hatalmasok játszmája egymás ellen, míg ifjú titán mehetne a levesbe, de ő mindenkinek túljár az eszén…

Ezt a történetet vagy tíz különböző feldolgozásban láthattuk már. Robert Luketic rendező annyit újított, hogy ezúttal mobil cégekről van szó, akik az új okos telefon csodán dolgoznak. Amúgy minden a szokásos. Szokásos kalandok, szokásos fordulatok.

Ami mellette szól, az a jó színészek sora. Liam Hemsworth minden női szívet megdobogtat. Bár játéka kissé unalmas, de ezt úgyis elnézik neki. Gary Oldman és Harrison Ford viszont zseniálisak, ahogy marják egymást. Nekik köszönhető, hogy van színvonal a vásznon… Amber Heard pedig igazán gyönyörű. Ennél többet most nem látunk tőle, de azért őt így is szeretjük…

Egyszer nézhető, mérsékelten izgalmas film. Hideg őszi estéken elmegy…
Értékelés: 1 (Agyhalál) - 10 (Csoda!) skálán: 6 pont - Kellemes

2013. október 14., hétfő

Majd újra lesz nyár



(How I Live Now)
Színes, magyarul beszélő, angol filmdráma, 101 perc, 2013
Rendező: Kevin Macdonald
Főszereplők: Saoirse Ronan, Tom Holland, Anna Chancellor, George MacKay, Natasha Jonas, Danny McAvoy, Harley Bird

Daisy az amerikai lány megérkezik Angliába, hogy vidéki rokonai házában töltse a nyarat. Nem önszántából jött, rossz hangulata azonban nem tudja elrontani a vidám gyermekhad jókedvét… Így zajlanak a mindennapok, csak a gyermekek anyját nem látni soha, mert állandóan dolgozik. Végül útnak is indul Svájcba, hogy részt vegyen a béketárgyalásokon. Két nappal később kitör a Háború. Háború, amit valakik vívnak valakik ellen. A lassan csapattá formálódó gyermeket látszólag nem érinti a dolog, élik az idilli életüket, boldogok a természetben. Egy napon azonban megjelennek a katonák, és hirtelen vége szakad a szép napoknak. Elkezdődnek a borzalmak, melyeket átélve a gyermekek lassan felnőtté érnek…

Kavin Macdonald kimondottan furcsa filmet csinált. Háború van, de igazából nem tudni, hogy kik között zajlik. Valamiféle terroristák ellen küzdenek a katonák, de ez nem is számít. Ettől a homályos utalástól lesz érdekes a történet: mert nem egy kimondott helyzet ellen emel szót, hanem bármilyen fajta háború vagy fegyveres konfliktus ellen. Ez pedig így jó.

A másik érdekesség, hogy különös a fényképezés. Sokkal több a szép lírai kép, mint a borzalmas. Sőt, a kemény képsorok jelentős része is csak sejtet, és nem mutat meg. Nem ömlik a vér, nincs tele szörnyűre maszkírozott hullákkal, mégis a sejtetés is épp elég, hogy megéljük a drámát. Csak igazán kevés az a jelent, amely valóban rettenetes. A rókákkal kezdődő rész például ilyen…

A felnőttek csak epizodisták, igazából a gyerekekről szól a történet. Saoirse Ronan megint egy elképesztően nehéz feladatot old meg. Hihetetlenül tehetséges a kislány és még mindig csak tini. Mi lesz belőle felnőtten? Harley Bird a kislány szerepében remekel. Valamint dicséretet érdemelnek a többiek is.

Egy különös történetet látunk, amely megmutatja, hogy az erőszak világában hogyan nőnek fel a gyermekek. Hogyan lesz a haragból türelem, hogyan válik a szorongás bölcsességgé. Teszi mindezt egy gyomorszorítóan nehéz történetben, ami azonban a legtöbbször csak képzeletünk szüleménye. Merész vállalkozás ennyire a nézőre bízni valamit, de nálam bejött. Engem teljesen megrázott ez a film…
Értékelés: 1 (Agyhalál) - 10 (Csoda!) skálán: 8 pont - Remek

2013. október 13., vasárnap

Fogságban



(Prisoners)
Színes, feliratos, amerikai krimi, 153 perc, 2013
Rendező: Denis Villeneuve
Főszereplők: Hugh Jackman, Jake Gyllenhaal, Paul Dano, Viola Davis, Maria Bello, Dylan Minnette, Terrence Howard

Amerikai kisváros. Két család együtt ünnepli a Hálaadást. Mindkét családban van egy-egy kislány, akik kimennek az utcára játszani, aztán eltűnnek. Az egész város őket keresi, és az ügyet egy különleges nyomozóra bízzák, aki eddig minden ügyét sikeresen megoldotta. A környéken parkoló gyanús lakókocsit hamar megtalálják, benne a Alexet, a sofőrt, aki láthatóan sérült, és csak azt ismételgeti, hogy nem tud semmit. A kör szűkül, a hatóság nem tud eredményt felmutatni. Keller – az egyik apuka – nem bírja a feszültséget, és átveszi a kezdeményezést. Elrabolja Alexet és kínozza, hogy megtudja, hol vannak a lányok. Mindenkiben nő a feszültség, és a lányok sehol…

Denis Villeneuve elképesztő filmet csinált. Zseniális darabja az erőszak gyűjteménynek, melynek realitása önmagában is fájdalmas. Jó a fényképezés, jó a zene, de annyira drámai a film, hogy ezt észre sem vesszük.

Brutálisan nehéz kérdéseket vet fel a film. Vajon meddig mehet el a szülői szeretet? Mi az az eszköz, amit még erkölcsileg meg lehet magyarázni? Kiben bízhatunk? Míg Ralph (a másik család feje) szerint az emberrablás megmagyarázhatatlan bűn, Keller senkire sem hallgat. A film egyik csúcspontja az, amikor végül Nancy (a másik anya) kvázi engedélyt ad Kellernek, hogy tegyen belátása szerint. Mert a gyermekéért mindenki az életét adná. De elveheti másokét? Közben Loki nyomozó lassan halad előre, de már arra is időt kell szánjon, hogy Kellert szemmel tartsa…

Nagyon egyszerű a megjelenés, a szürke kisváros képei nyomasztóak. A dráma kibontakozásának fő záloga az elképesztő sztárparádé. Hugh Jackman végre nem Rozsomáknak sminkelve irtja a népet. (Mert a Volverine ugye nem farkast jelent…) Ezúttal simán bizonyítja, hogy zseniális színész. Drámai, erős és gyenge, aki mindenáron megvédi a családját. Elképesztő alakítás. Felesége Maria Bello ezúttal a gyenge nő, aki a gyógyszerek okozta kábulatba és az álmokba menekül a valóság elől. Szintén remek. Dylan Minnette a másik apa közel sem hős. Mindennél jobban vissza akarja kapni a gyermekét, de megretten a brutalitástól. Nagyon jó alakítás! Felesége szerepében a csodálatos Viola Davis megint megmutatja, hogy micsoda tehetség. A végére hagytam a nyomozót: Jake Gyllenhaal mindig is a kedvenceim közé tartozott, de most elfogulatlanul állítom, hogy idősödve egyre kiemelkedőbb színész. Elképesztően nagyot játszik. Tartja magát, de az ő idegei is őrlődnek… Mesteri. A többi színész pedig mind kiváló karakter, akik megbízhatóan odateszik magukat.

Lassan évek óta mondom: a filmvásznon megelevenedő erőszak – és főleg annak magyarázata – egyre elviselhetetlenebb. Ez a történet pedig igen magasra teszi a lécet: egy ilyen helyzetben hol vannak a korlátok? Lehet vagy kell-e embernek maradni? Ha az életem adom a gyermekemért, az rendben van, de hogy a másét elvegyem ugyanezért, az már nem magyarázható… Vagy mégis? A film zseniális és döbbenetes. Egyetlen veszélyt látok benne: látszólag ez a történet egy kegyetlen erőszakok tettekből álló lánc… Gondolkodó embernek kell lenni ahhoz, hogy megértsük az igazi kérdést, amit felvet. Megértsük – és még csak azután következik, hogy átgondoljuk, hogy véleményt formáljunk, aztán vitatkozzunk… Mert erről a filmről lehet. Gondolkodó embereknek. A moziba pedig mások is járnak… Nekik pedig csak a rossz példa lesz látható… Ebbe jobb nem belegondolni…  
Értékelés: 1 (Agyhalál) - 10 (Csoda!) skálán: 9 pont - Emlékezetes

Gravitáció



(Gravity)
Színes, feliratos, amerikai sci-fi, 90 perc, 2012
Rendező: Alfonso Cuáron
Főszereplők: George Clooney, Sandra Bullock

Dr. Ryan Stone tudományos tiszt egy kommunikációs műholdat igyekszik megjavítani. Közben Matt Kowalsky parancsnok vidáman repked körben… Minden sok száz mérföld magasan az űrben, ahol a hőmérséklet mínusz 100 és 130 fok között van, nem terjed a hang és teljességgel lehetetlen az élet. Hirtelen riasztást kapnak a Houstoni irányítástól: egy megsemmisült orosz műhold törmeléke közeledik hozzájuk eszement sebességgel. Megszakad az adás, és elszabadul a pokol… Ennél többet nem szabad elmondani erről a filmről.

Kétségeim voltak, hogy ebből mit lehet összerakni, de Alfonso Cuáron rendező remek filmet alkotott. Mindenekelőtt elképesztő a látvány. Az űr és az űrutazás az egyik olyan misztérium, amire titokban mindenki vágyik, de csak egészen keveseknek adatik meg. És minden történettől függetlenül csak a látványért érdemes megnézni! (Ezúttal megszavaztuk, hogy nézzük Imax-ben… Be kell vallanom: megérte. Elképesztő volt a 3D-s technika…)

Jó a zene és jó a vágás. Folyamatosan nő az izgalom, és egy egészen jó kis akció film áll össze előttünk.

Egyetlen bajom van csupán. A színészválasztás. George Cloney zseniális, mint mindig. Remekel. Viszont Sandra Bullock… Őt mindig is imádtam, de mióta a botox eltorzította az arcát, azóta nehezen viselem. Mert jól játszik, ez ok. De az arcáról bizony nem sok izgalmat olvashatunk le. Nem is értem, hogy miért nem választottak egyet a rengeteg fiatal tehetséges színésznő közül…

Összességében kimondottan érdemes megnézni, de azokat a véleményeket, hogy ez lesz az év filmje, nem igazán osztom…
Értékelés: 1 (Agyhalál) - 10 (Csoda!) skálán: 8 pont - Remek