2011. március 24., csütörtök

Üvegtörők


„You drink your coffee and I sip my tea
And we're sitting here playing so cool, thinking What will be, will be
But it's getting kind of late now
Oh I wonder if you'll stay now, stay now, stay now, stay now
Or will you just politely say goodnight?”

(Hazel O’Connor: Will You?)

1985-ben történt, egy keserédes vasárnap estén. (Belegondolni is szörnyű, hogy néhány olvasóm még nem is élt akkor…) Vasárnap délután volt, egy hosszú hétvége fáradalmait pihengettem ki a Pestszentlőrinci lakótelepi fürdőkádban merengve. Másnap oskola, így készültem az alvásra, mikor jóanyám bedörömbölt az ajtón: itt vannak a barátaid. A Feledy Laci jött meg a Herr Jóska. Kicsit értetlen voltam, hisz nem terveztünk semmilyen programot, vagy elfeledkeztem volna valamiről? Akkoriban ez még nem nagyon fordult elő velem… Kiugrottam hát a kádból és magamra kaptam az odakészített pizsamámat. Azt hiszem tán csíkos volt, az biztos, hogy Hello Kittys nem, mert az még akkor nem volt divatban. Mizu kérdeztem tágra zárt szemekkel, mire barátaim lelkesen közölték, hogy este 9-kor egyetlen előadásban játsszák az Üvegtörőket egy fővárosi moziban! Ha most azonnal indulunk, tán még beeshetünk kezdésre… Nem volt hát idő öltözködésre, így a másnapra kikészített farmer nadrágom és pulóverem felkaptam a pizsamámra és anyám engedélyező bólintása közepette már rohantunk is. A mozi valahol Óbudán volt, miután átlósan keresztül buszoztunk a városon, csak arra emlékszem, hogy fel kellett szállni egy buszra az Árpád híd budai oldalán, ami még közel 40 percet tekergett kicsinyke utcákban, míg megérkeztünk. Vasárnap volt, este 9, nézők rajtunk kívül tán még páran, így kaptunk jegyet kényelmesen, berohantunk, lehullottunk, és kezdődött… Fiatal olvasóim kedvéért álljunk meg egy szóra: nem, nem vettünk popcornt, mert akkor még nem árultak ilyesmit a mozikban. Kis szerencsével lehetett kapni kakaós cukrot. Ez egy kemény, szopogatós cukorka volt, amit kakaóporba mártottak… Drága Barátom, vajon te kóstoltad már…? Nos, kicsit kifulladva, kicsit izzadtan, pizsamában üldögéltem én Óbudán – korábban tán még sosem utaztam ilyen messzire egyedül – és kezdődött a csoda. Jött az Üvegtörők, a film, amely egy generáció himnusza volt, a dalok, melyeket kívülről fújtunk, és jött Hazel O’Connor, a csodaszép nő, akit durva punk jelmezben is csak imádni lehetett… Dobogó szívvel, lelkes hévvel néztem a filmet, amely egy nemzedéknek tanított meg valamit a kapitalista világról, az üzlet farkastörvényeiről és a barátság értelméről. A filmet, ami egy olyan csillogó világba vitt el minket, amelyet a mi kis szürke Budapestünkön nem élhettem meg, egy világba, melyet a mi kis külvárosi gimnáziumunkban nem tanítottak… Vége lett a filmnek, és az a két óra, míg hazaközlekedtünk, szinte elrepült, ahogy lelkesen vitattuk meg a látottakat… Álmodtunk, terveztünk, fogadkoztunk… Csillogó szemű gimnazista kamaszok, akiket egy estére felszabadított a zene, akik tiltakoztunk a háború és az erőszak ellen, akik elleneztük a profit mindenek felett álló értéktelenségét… naiv gyermekek…

2011-et írunk. Este van, az asztalomnál ülök, bámulom a laptopom képernyőjét és egy megosztó portálon nézek egy klipet. Fekete színházi színpad, egyetlen függöny, a reflektor fényében egy nő áll és énekel. Hosszú percekig tart felismerni, hogy ez ő: az isteni Hazel O’Connor. Egyetlen hárfa (!!!) kíséretében énekel, sorban egymás után jönnek az Üvegtörők híres dalai. Nézem a képeket, és lassan csorognak a könnyeim. Egy öreg nőt látok csak. Kicsit nagy lett, kicsit alaktalan, egyszerű és elegáns fekete ruhájában szabadon látni, hogy karjai már nagyon öregesek. Megváltozott az arca, már nem az a törékeny kisleány. Furcsán gesztikulál és az egész kép oly bizarr. Az egykori punkos-rockos slágerek csupán egy hárfán elevenednek meg, mégis… ma is… a dalok a régiek… Már nem energiával telt a hangja, nem robbannak a szavak és a világba kiáltott igazságok nem okoznak katarzist, mégis elvarázsol ez a hang… ez az érzés… Fáj látni az előadást, mégis van benne valami földöntúli jó érzés. Könnyes kettősség, megmagyarázhatatlan érzések keveredése…

Feledy Laci az érettségi után Amerikába disszidált. Könyvvizsgálóként boldogan él családjával egy másik világban, azóta talán kétszer volt turista kis hazánkban. Herr Jóska jó pár éve elment szívbetegsége következtében. Nekem pedig már nincs meg az a híres, világlátott pizsamám.

És attól félek, hogy olvasóim értetlenül állnak: a legtöbben sosem hallottak az Üvegtörőkről. Nem látták e filmet, nem dúdolták a dalokat, és nem akarták megváltani a világot.

Így múlik el dicsőségünk…?

Kőry László

2011.03.24.

2011. március 20., vasárnap

Rango


Színes, magyarul beszélő, amerikai animációs film, 107 perc, 2011

Rendező: Gore Verbinski

Főszereplők: Johnny Depp, Isla Fisher, James Ward Byrkit, Bill Nighy – helyett: Rango, Waffles, Babszem, Csörgőkígyó, stb.

Rango egy béna fejű gyík. Aki terráriummal együtt kiesik egy autóból a sivatag közepén, és a való világban találja magát… Túléli a gyilkos madarat, és egy kisváros lakói hősként tisztelik, majd sheriff lesz belőle. Pedig ő csak egy nagy dumás alak, igazi tartalom (és bátorság) nélkül… De aztán a falusiak bizalmából nekiáll, hogy visszaszerezze az ellopott vizet, ami az élet alapja…

Jó kis mese gyermekeknek, tanulságos, bár néhol kicsit gusztustalan és talán pár helyen „tooo much” a gyerekeknek… Végre egy jó kis mese felnőtteknek! Gore Verbinski nagyot alkotott, hosszú idő után végre egy olyan animációs film került a mozikba, amely a felnőtteknek szól, nem csak arról, hogy a gyermeküket kísérő szülők is kényszeredetten vigyorognak az idióta poénokon.

Ez a film nagyon jó. Elképesztőek az alakok, nagyon ülnek a poénok, és igen: a valódi jelentéseket a gyerekek még nem igazán érthetik meg. Jó a zene, és biztosan jók az eredeti hangok is, számunkra kivételesen nagyon jók a szinkron hangok is.

Többet nem is igazán lehet erről mondani. Irány a mozi, ahol nagy röhögések várják a nézőket!

Értékelés: 1 (Agyhalál) - 10 (Csoda!) skálán: 8 pont - Remek

Sanctum


Színes, feliratos, amerikai-ausztrál kalandfilm, 108 perc, 2010

Rendező: Alister Grierson

Főszereplők: Rhys Wakefield, Allison Cratchley, Alice Parkinson, Christopher Baker, Dabielle Wyllie, Richard Roxburgh, Ioan Gruffudd, Cramer Cain

Egy különleges búvár csapat a Föld egyik leghatalmasabb, ám még felfedezetlen barlangrendszerében dolgozik. Az átjárót keresik a barlangok és az óceán között. Csakhogy hirtelen trópusi vihar keletkezik, és elzárja a kivezető utat. Innentől csak egy lehetőség marad: előre menekülni és megtalálni az átjárót. Csak épp a csapat nem erre volt felkészülve.

James Cameron ezúttal producerként jegyzi a filmet. Az Avatar után nyilván nem jöhetett ki akármivel, de azt gondolom, jól vette az akadályt, a film valóban remek lett. Alister Grierson rendezőnek nem marad sok eszköze: vagy kőzet hasadékokban másznak a szereplők, vagy a víz alatt úsznak, itt aztán még a fényekkel sem nagyon lehet játszani. Mégis, Grierson remek munkát végez, folyamatosan fenntartja a feszültséget. Az ilyen filmeknél mindig lehet tippelni: vajon ki éli túl a sztorit? Nos, jelen esetben annyira erős a film, hogy szinte felesleges találgatni… Ez pedig sokat elárul. Jó a fényképezés és a zene, a sötétség és az idegesítő zajok, mind arra szolgálnak, hogy tovább növeljék a feszültséget…

A szereplők közt szinte nem találni számomra ismert arcot. Valószínűleg az ausztrál közönség számára inkább ismert, kissé sportolós beütésű színészekről van szó, ez azonban nem von le semmit a film értékéből. Múlik az idő, fogynak a lehetőségek, tapintható a feszültség és egyre csak látjuk, amint nagyon kemény, szinte emberfeletti döntéseket kell meghozni. Wow… Óhatatlan a kérdés: hasonló helyzetben vajon volna-e erőm meghozni egy ilyen döntést? Még akkor is, ha nyilvánvalóan mindenki tisztában van a szabályokkal?

Gyönyörű film, nagyon kemény, nagyon izgalmas… De búcsúzóul nem tudom megállni, hogy az Öreg Hofit idézzem: De mi a k. anyját kerestek ott…? Nos, erre a híressé vált kérésre is megadja a film a választ. Számomra ettől válik igazán értékessé. Mert nem: egy percig sem érzem, hogy ezt kéne csinálnom, de megértem azokat, akik ott vannak… Mindenképpen érdemes megnézni!

Értékelés: 1 (Agyhalál) - 10 (Csoda!) skálán: 8 pont - Remek

Manga Cowboy! Vadkeleti konyhatöltelék


Cím: H-1092. Budapest, Ráday u. 33.

Asztalfoglalás: (+36) 1 215-1119

Látogatás: 2011.03.18.

Honlap: www.mangacowboy.hu

1. Külcsín: A Ráday utca számtalan étkezdéjének választékát hivatott tovább bővíteni ez a „Vadkeleti” éttermecske. Éttermecske mondom, mert az egész nagyon picike, csupán valami régi üzlethelységet foglal el. Parkolni – amint tudjuk a Ráday utca környékén – szinte lehetetlen, nekünk mázlink volt, mert épp találtunk helyet. Persze fizetőset, ami jelentősen megdrágítja a szórakozást…

2. Belbecs: Kellemes hely, néhány pici asztalka bezsúfolva egy kicsi helyre. Körben hatalmas szekrények, bor állványok és régies hangulat, ami kevésbé van egységben az étlap sugallta keleties manga korszakkal, hiszen legyünk őszinték: az én korosztályomnak például fogalma sincs mi is az a manga kultúra… Mondjuk, attól még szép nagyra megnőttem…

3. Étkek: Az étlap elég egyszerű. Leves: thai csípős vagy macesz gombóc… Ezt ki hozta össze? Aztán pár saláta,néhány szendvics és hamburger, majd egy-két főétel. Meg eredeti amerikai édességek. Hmm… Salátát kérek, az jó is, bár kicsit sajnálták róla a balzsam ecetet. Ezután kipróbáltam egy hamburgert – nem volt nagy élmény. Nem volt rossz, de semmi extrát sem tudok elmondani róla. Hozzá a híres coleslaw salátát ígérték, ennek örültem, de aztán valami ízetlen gyenge utánzatot kaptam, ennek már nem örültem… Attila barátom bevállalt egy steak-et, ő jobban járt ezúttal. Bár összességében jól laktunk, azért nem leszünk itt törzsvendégek… …

4. Italok: Kellemese széles a választék, különösen a borokból. Mi házi limonádét kértünk, és csodálkozva néztük az alján összegyűlt

5. Szerviz: Ekkora helyre elég egy ember, ő mondjuk kedvesnek tűnt, bár látszott rajta, kicsit unja a banánt… Viszont mindenkit letegezett, amit én még mindig nem veszek jó néven…

6. Árak: Középáras étterem.

7. Értékelés: Végül kellemes hely, ha nincs tömve, lehet egy jót beszélgetni. De azért sűrűn nem fogok visszatérni… Ja, és azért egy eredeti hamburger ennél nagyobb… Csak mondom…

Értékelés: 1 (Borzalom) - 10 (Mennyei!) skálán: 6 pont - Kellemes

A Föld inváziója - Csata: Los Angeles


(Battle: Los Angeles)

Színes, magyarul beszélő, amerikai akciófilm, 116 perc, 2011

Rendező: Jonathan Liebesman

Főszereplők: Aaron Eckhart, Michelle Rodriquez, Bridget Moynahan, Will Rothhaar, Ramon Rodriquez

Nantz tőrzsőrmester megfáradt a harci bevetésekben, különösen mikor osztaga odaveszett és csak ő élte túl. Épp ma kapja meg a leszerelési engedélyt… Az utolsó napon azonban semmi nem telik szokásos módon. A TV-ben bemondják, hogy hirtelen meteor raj zúdul a bolygóra. A katonákat kiezénylik segíteni, mire kiderül: a meteor eső valójában egy földönkívüli támadás. Nantz-ot újra aktiválják és a kis cspat megindul az ismeretlen ellenség ellen, hogy mentse az emberiséget…

Jonathan Liebesman rendező középszerű klisékkel dolgozik. Elvégre néhány évente megtámad minket valami UFÓ banda, de a hős amcsi katonák mindig megóvnak minket. Legyen az Will Smith a Függetlenség napjában, vagy akárki más… Sajnos ezúttal semmi érdekeset nem sikerült hozzátenni a szokvány sztorihoz. A fényképezés szakadozó, kapkodó, mintha valóban itt zajlana minden köröttünk. Ez jó, csak kb ezer hasonló filmben építettek mindent erre a trükkre… A zene alig hallható, hiszen két órán keresztül dübörögnek a fegyverek, mást meg nem nagyon lehet hallani…

A színészek… Aarin Eckhart már elég régen lecsúszott, B kategóriás filmekben bámul értetlenül a világra. Nem is vártunk tőle többet. A többiek csupa kis név, alig tűnik fel ismert arc, mondjuk így kicsit hitelesebb a történet. Az igazi meglepetés a gyönyörű Michelle Rodriquez feltűnése, bár ezúttal elmaradt a fehér atlétás jelenete….Ennek ellenére nem tudom, mi vette rá erre a filmre…

Érdemes megnézni, ha az embert nem zavarja, hogy semmi újat nem kap... Azt viszont legalább hangosan, jó kis csatajelenetekkel és durván nyálas amerikai ideológiával fűszerezve…

Értékelés: 1 (Agyhalál) - 10 (Csoda!) skálán: 6 pont - Kellemes