2013. március 8., péntek

Csapda



(Snitch)
Színes, magyarul beszélő, amerikai akcióthriller, 112 perc, 2013
Rendező: Ric Roman Vaugh
Főszereplők: Dwayne „The Rock” Johnson, Nadine Velazquez, Susan Sarandon, Jon Bernthal, Harold Perrineau, Barry Pepper, Benjamin Pratt

John Matthews tisztes üzletember, aki boldogan irányítja sikeres szállítmányozói vállalkozását. Csakhogy egy napon az elvált feleségével élő tini fiát bebörtönzik kábítószer terjesztés miatt. A vádból ugyan semmi sem igaz, de a törvény kemény, a fiút hosszú évekre bebörtönzik. Menekülést csak az jelentene, ha valakit feladna az államügyész előtt. Mivel azonban nem ismer senkit, ez nem lehetséges. Matthews számára nem marad más választás: magára vállalja a hatóság segítőjének szerepét. Egy munkatársa segítségével futár lesz egy mexikói kartellnél, ami jól fizető, ám igencsak veszélyes munka. Az ügynökök megígérik a védelmet, de a kábítószer kartellal nem célszerű ujjat húzni. Így Matthews saját magához ragadja az események irányítását…

Ric Roman Vaugh közepesen erős akciófilmet készített. A film alapját a tények és a furcsa törvények képezik. Ezek szerint egy kábítószerrel lekapcsolt fiatal hosszabb börtönbüntetést kap, mint egy erőszaktevő… A sztori tehát valós, a film pedig kellemes. Pörgős, nem mindig kiszámítható, bár néha túlzottan lelassul az áramlás…

Dwayne Johnson ezúttal tisztes polgárt játszik, egyetlen pofont sem oszt ki. Néhol vicces is az esetlensége… A többi szereplő pedig remekül hozza a karaktert.

Kellemesen pörgős akciófilm, egyszer mindenképp érdemes megnézni!
Értékelés: 1 (Agyhalál) - 10 (Csoda!) skálán: 8 pont - Remek

Az a bizonyos első év



(I Give It a Year)
Színes, magyarul beszélő, angol romantikus vígjáték, 97 perc, 2013
Rendező: Dan Mazer
Főszereplők: Rose Byrne, Rafe Spall, Anna Faris, Simon Baker, Joseph MIllson, Kerry Howard, Minnie Driver, Jason Flemyng, Stephen Merchant

Nat és Josh szerelembe esik, és alig 8 hónap múlva már az oltár előtt állnak. A rokonok és a barátok tippelnek, hogy vajon meddig tart majd a kapcsolat… Mert bár fiatalok és szerelmesek, de azt a bizonyos első évet nehéz átvészelni… Persze jönnek is a kihívások: Nat életében egy amerikai ügyfél jelenik meg hódító lovagként, míg Josh egykori barátnője iránt lángol újra… Mit hoz a jövő? Egyben lehet-e tartani azt, ami inog? Vagy a szabadságot kell választani, hiszen semmi sem számít…?

Dan Mazer filmje nem rossz, de különösen nagy dobást azért ne várjunk tőle. Helyenként jók a helyzetkomikumok és vannak kimondottan jók poénok, de az egész film valahogy lassú és kicsit unalmas. De legalábbis kiszámítható. Meg picit sok az áthallás hasonló filmekből…

A szereplők jók. Nem emelnék ki senkit, mert átütő alakítást nem láthatunk, de mindenki megbízhatóan hozza a figurát. Legalább nincs Sandler vagy Bateman féle modorosság…

Kellemesen szórakoztató, egyszer nézhető darab…
Értékelés: 1 (Agyhalál) - 10 (Csoda!) skálán: 7 pont – Nagyon jó

2013. március 6., szerda

Személyiségtolvaj



(Identity Thief)
Színes, magyarul beszélő, amerikai vígjáték, 111 perc, 2013
Rendező: Seth Gordon
Főszereplők: Jason Bateman, Melissa McCarthy, Jon Favreau, Aamnda Peet, Genesis Rodriguez, John Cho, Erc Stonestreet

Sandy Bigelow Patterson Coloradóban él, egy pénzügyi cég alelnöke. Azonban hirtelen kiderül, hogy Miamiban rengeteg pénzt költ, furcsa dolgokat művel és még a bíróság is beidézi. Egyértelmű a helyzet: valaki elrabolta Sandy személyazonosságát. Ahhoz, hogy a valódi Sandy ne kerüljön bajba, meg kell találnia a bitorlót – aki egy rémesen kövér nő. Akit mindenféle alakok üldöznek. Sandy meg is találja, el is indulnak hazafelé, de minden nem egyszerű. Nagyon nem egyszerű… Az út során pedig – minő meglepetés – sok meglepetés ér mindenkit…

Seth Gordon igyekszik. A filmben vannak is jó poénok. Számomra a legnagyobb baja az, hogy teljesen kiszámítható. Hiányzik belőle az igazi izgalom… Jó a fényképezés, jó a zene – minden jó. De ennél nem több…

Jason Bateman szerintem a rossz választás példája.  Unalmas figura, aki fapofával játssza végig a sztorikat. Ez már ki tudja hányadik filmje, amiben pont ugyanazt a figurát hozza… Melissa McCarthy ellenben jó választás. Sokadik filmjében bizonyítja, hogy remek komikus, megérdemelt már egy főszerepet. Bár itt és most nekem kicsit sok volt…

Egyszer nézhető, közepesen szórakoztató tucat vígjáték. Azért érdemes megnézni…
Értékelés: 1 (Agyhalál) - 10 (Csoda!) skálán: 6 pont - Kellemes

Lincoln



Színes, feliratos, amerikai-indiai történelmi film, 150 perc, 2012
Rendező: Steven Spielberg
Főszereplők: Daniel Day-Lewis, Tommy Lee Jones, Sally Field, Joseph-Gordon Levitt, Jared Harris, Jackie Earle Haley, Lee Pace, James Spader

Lincoln elnököt másodszor is megválasztják. Népszerűbb, mint valaha. Hatalmát arra használja, hogy elfogadtassa a 13. Alkotmány kiegészítést, mely eltörli a rabszolgaságot… A cél nemes, a harc azonban kemény. Még az Elnöknek is folyamatosan alkudozni kell – hívekkel és ellenfelekkel. A cél azonban szent, így aztán – szinte – minden megengedett… Az Amerikai történelem egyik legérdekesebb történetének kulisszái mögé pillanthatunk be. Lincoln, aki talán a legnépszerűbb elnök, elvesztette egyik gyermekét, folyamatosan küzd legidősebb fiával és kissé őrült feleségével, miközben a világot változtatja meg csendes eltökéltségével.

Steven Spielberg nem tud hibázni. Kellő pátosszal, ugyanakkor kellő beleéléssel mutatja meg a történéseket. Nagyszabású a film, ugyanakkor kellően kidolgozottak az apró részletek. Ilyen tökéletes munkát csak a Mester tud végezni… Gyönyörű a fényképezés és kellemes a zene is.

A hatást pedig a zseniális színészi játék teszi tökéletessé. Daniel Day-Lewis mindent megnyert ezzel a szereppel: Oscart, Baftát és minden más díjat. Megérdemelten. Hihetetlenül finom a játéka, elképesztő a film nyelvezete, nem sok színész lenne képes így beszélni. Lewis mindig is zseniális volt, de ez a film feltette a koronát pályájára! Sally Field tökéletes partnere, az enyhén őrült, depressziós feleséget mesterien formálja meg. Egészen zseniális Tommy Lee Jones is. Fiatalon csak remek volt, most idős korában egyre briliánsabbak az alakításai! De az összes többi szereplő is megérdemli a dicséretet, itt valóban mindenki nagyot alakít.

Érdekes történelmi helyzet, egy zseniális Elnök életének utolsó napjai, melyekben történelmet írt és egy nép sorsát formálta át. Mindez gyönyörű kiállításban, remek színészekkel. Kötelező lecke mindenkinek!
UI: Közben elgondolkodtam, vajon a mi történelmünkben hány olyan alak van, aki szintén megérdemelne egy ilyen filmet...?
Értékelés: 1 (Agyhalál) - 10 (Csoda!) skálán: 9 pont - Emlékezetes

2013. március 4., hétfő

Lévay Szilveszter – Michael Kunze: Elizabeth



Közreműködők:
Elizabeth – Füredi Nikolett
Lucheni – Mészáros Árpád Zsolt
Halál – Dolhai Attila
Ferencz József – Bálint Ádám
A halál táncosai – Adler Judit, Balogh-Barta Viktória, Csuja Gergely, Hassan G. Otero, Karányi Péter, Kulin András

Helyszín: Budapesti Operett Színház – 1065. Budapest, Nagymező u. 17.
Dátum: 2013.02.28.

A nép szava hatásos, így az Operett vezetése ismét beadta a derekát is néhány előadás erejéig ismét csodálhattuk a színház talán legjobb vállalkozását. A Lévay-Kunze páros mágikus darabjának Kerényi Miklós Gábor rendező igazgató féle víziója mindig teltházzal megy és mindig hatalmas állva tapsot kap. Jómagam hetven akárhányadik alkalommal láttam, Márti barátom most először – de mindketten ugyanazt a katarzist éltük át.

Az új szereposztás jó. Dolhai Attilának megvan a hangja a Halál szerepéhez, és játéka is dicséretet érdemel. Füredi Nikolett ugyan 4 hónapos terhes, de ettől csak még szebb és esendőbb volt a darabban. Bálint Ádám pedig kellemes meglepetést okozott a császár szerepében. Az egyetlen gondom Mészáros Árpád Zsolt személye. Ő ugyan remek színész, de ez a szerep meghaladja az erejét. Jól játszik, ez tény, de az énektudása itt kevés, sokszor csak erőlködik. Persze a nagy elődök után nem lehet könnyű színpadra lépni…

Sokan kérdezik, valójában mi a darab titka. Zsenialitása megkérdőjelezhetetlen, hatása biztos. Talán a rendezés. Kero fantasztikus munkát végez. Ennyi szereplő, ennyi történés, állandóan mozgó díszletek és fények – ezt átlátni és vezényelni nem mindennapi teljesítmény! Talán a szereplők – ebben a darabban rendre a legjobbak kapnak szerepet, és ez így van most is. Talán a történelmi hűség keveredése a fantasztikummal. Ez biztosan egyedi és szokatlan. Ez mind-mind igaz…

Ami számomra az egész történetet olya mágikussá varázsolja, az a Haláltáncosok produkciója. Balog-Barta Viktória és öt társa egy új dimenziót varázsolnak a színpadra. Táncaik, mozdulataik és hangjaik mesteriek, megjelenésük vérfagyasztó, egész szereplésük olyan hihetetlenül precíz és mégis titokzatos, hogy még ma is beleborzongok, ha látom őket. Olyan atmoszférát teremtenek, amelyben aztán könnyű az énekeseknek lubickolni… Általában szokás – meglehetősen rossz szokás – egy darab értékelésekor csak a főszereplőkről megemlékezni, csak őket kiemelni. Pedig a Viktória vezette táncosok csapata adja meg mindennek az igazi ízét. Fantasztikusak, lenyűgözőek és mesteriek.

Ezt a darabot látni kell. Nem könnyű bejutni arra a néhány előadásra, de érdemes küzdeni a jegyekért! Mert ez tényleg egy csoda!
Értékelés: 1 (Agyhalál) - 5 (Emlékezetes!) skálán: 5 pont – Emlékezetes!