2013. június 29., szombat

Lopom a sztárom



(The Bling Ring)
Színes, feliratos, amerikai filmdráma, 95 perc, 2013
Rendező: Sofia Coppola
Főszereplők: Katie Chang, Istrael Broussard, Emma Watson, Leslie Mann, Taissa Farmiqa, Gavin Rossdale, Stacy Edwards, G. Mac Brown

Hollywoodban létezik egy speciális középiskola, ahol a máshonnan kiesett tanulók küzdenek az élettel. Itt találkozik Rebecca és Mark, akik gazdag családok egyaránt csellengő gyermekei. Különös világ ez, melyben csak a partik zúznak, kábítózik és iszik mindenki, az egyetlen fontos dolog pedig a celebek iránti rajongás. Egy hirtelen ötlettől vezérelve a fiatalok betörnek Paris Hilton lakásába, ahonnan ruhákat és ékszereket visznek magukkal. A dolognak híre megy, legközelebb már egy kis csapattal térnek vissza. Aztán elszabadul a pokol, és ők sorban fosztogatják a sztárok házait: Lindsay Lohan, Orlando Bloom és egy sor sztár is az áldozatuk lesz. A fiataloknak nincs veszélyérzete, mert látszólag semmi nem történik. Aztán egy napon robban a bomba és a rendőrség lecsap rájuk…

Sofia Coppola nagy fába vágta a fejszéjét. A történet ugyanis valós: az egész film egy újságcikk nyomán született, melyből kiderül, hogy egy csapat celebimádó tini összesen 3 millió dollár (!) értékben fosztogatta sztárok házait. A történet döbbenetes, a téma remek, de Sofia megbukik. Az igazi döbbenet számomra, hogy a fiatalok micsoda kommunikációs bravúrral állnak a bíróság elé, aztán kőkemény börtönbüntetést kapnak, de ettől ők maguk is éppen sztárok lesznek. Valahogy nagyon ki van fordulva ez a világ magából… Sofia bukását épp az okozza, hogy ezt a részét a történetnek nem tudja bemutatni, csak nagyon felületesen érinti. Egyáltalán az egész film nagyon felületes, megszólít problémákat, de nem mélyed el bennük, nem keres megoldást, csak felületesen bemutatja, hogy igen: pont ilyen idióta világban élünk.

A szereplő gyerekek nem rosszak, de nincsenek igazából nagy jelentek, nincsenek nagy párbeszédek, ahol alakítani lehetne. Ez nem az ő hibájuk, ők mindent megtesznek az ügyért. Persze meg kell említeni Emma Watsont, aki iszonyúan ki akar törni a kedves varázsló lány szerepéből, ezért most ördögien gonosz, de nekem ez kevés. Az egész játéka idegesítően műmájer…
  
Ez tipikusan az a film, ami lehetett volna. Lehetett volna tanulságos. Lehetett volna szórakoztató. Lehetett volna egy jó korrajz. De nem lett. Nézhető, de ennél több jót nehéz lenne mondani róla. Kár érte.
Értékelés: 1 (Agyhalál) - 10 (Csoda!) skálán: 5 pont - Közepes

2013. június 26., szerda

Utórengés



(Aftershock)
Színes, feliratos, amerikai-chilei horror, 90 perc, 2012
Rendező: Nicolás López
Főszereplők: Eli Roth, Nicolás Martínez, Ariel Levy, Osvárth Andrea, Natasha Yarovenko, Lorenza Izzo, Selena Gomez

Egy csapat léha fiatal Chilében bulizik. Vegyes társaság, van itt amerikai, orosz, meg mindenféle. Egy alkohol gőzös éjszakában épp egy zártkörű buliban múlatják az időt, amikor egy hatalmas földrengés romba dönti a szórakozóhelyet. Mindenhol romok és hullák. Fejvesztetten menekülnek, de nemcsak a természet az ellenség: összedőlt a város börtöne, így egy csapat fegyenc garázdálkodik szabadon. Meg is látják a csapat leányait és kezdetét veszi a kegyetlen üldözés…

Nicolás López csinált egy C kategóriás katasztrófafilmet. A helyszín Chile, de a cselekmény díszlete alapján akár a nyócker is lehetne, így teljesen elveszik az egész dolog egzotikus felhangja. A fényképezés nem rossz, általában a hagyományos trükkökkel dolgoznak. A díszletek közepesek, jellegtelenek.

A szereplőktől sokat nem várunk, ahogy ez ilyen típusú filmeknél lenni szokott. Általában koszosan, szakadt ruhában menekülnek… Hát ez megy nekik. Illene megemlékezni az egykori hazai modell, Osvárth Andrea főszerepéről, azonban nehéz lenne színészetnek nevezni azt, amit bemutat. Általában jól belőtt hajjal csúnyán néz…

Mellette tehát nem sok érvet tudok felhozni. Ellene annál többet: brutálisan nyers és kegyetlen a film, túl sokszor van benne brutális erőszak. Ezért gyermekeknek NEM ajánlott. Igazából a felnőtteknek sem, de úgyis lesz, aki megnézi.

Az egyetlen jó poén a filmben a záró képsor, de ezt nem árulom el…
Értékelés: 1 (Agyhalál) - 10 (Csoda!) skálán: 4 pont - Nézhető

Az Acélember



(Man of Steel)
Színes, magyarul beszélő, amerikai-kanadai fantasztikus akciófilm, 143 perc, 2013
Rendező: Zack Snyder
Főszereplők: Henry Cavill, Amy Adams, Russel Crowe, Kevin Costner, Diane Lane, Michael Shannon, Christopher Meloni, Laurence Fishburne, Ayelet Zurer

Mit is lehet kitalálni, mikor a Superman sztori számtalanadik feldolgozása készül…? Nos, ezúttal sikerült valami eddig nem látott verzióval előállni… A Krypton bolygó haldoklik. A fő tudós megmenti a Kódexet, mely az újrakezdés záloga. Ezt újszülött gyermekébe táplálja be, akit útjára enged a csillagok között… 20 évvel később Clark Kent egy farmer fia bolygónkon, aki különleges tulajdonságokkal bír, melyeket igyekszik leplezni. Csakhogy a véletlen összehozza Lois Lane újságíróval, aki rájön a fiú titkára. Hamarosan megjelenik Zod tábornok, aki ultimátumot ad a Földnek: adják ki a fiút…

Zack Snyder munkáját nehéz megítélni. Életet akart lehelni a régi sztoriba, ez rendben van. Látványos a film és monumentális. Ugyanakkor kihagyott egy sor olyan dolgot, amelyek a lelkes rajongók számára fontosak voltak, így elvesztették rajongótáboruk egy részét…

A film technikailag nagyon ki van találva. Hatalmas jelenetek, gigantikus díszletek, minden nagyon modern és lélegzetelállító. Zseniálisak a jelmezek és a trükkök. Ugyanakkor ez az új sztori nem sok közöset mutat a régről jól ismert verzióval. Márpedig ilyenkor mindig kérdés, hogy valójában megérte-e a nagy változtatás…

Szereplők terén mondjuk kitettek magukért. Egy sor zseniális színész játszik apró szerepeket. Kevin Costner a Földön, Russel Crowe pedig az égben alakítja Clark apját, míg Laurence Fishburne az újság szerkesztőjét. Henry Cavill mint Superman tagadhatatlanul jóképű, bár játéka nem nevezhető nagy színészi teljesítménynek. Amy Adams (nagy szerelmem) még ebben a filmben is tud csodaszép és hatásos lenni. Az ő játéka az, amely igazán meggyőző… Szép, tündököl, ás még mindig kellően hatásos a különleges szépsége.

De ennél több jót sajna nem tudok mondani. Furcsa film, furcsa sztori, egészen újszerű feldolgozás. Ennyit szenvedni még nem láttam szuperhőst. Persze az alkotókat ismerve ez a történet is nyilván legalább trilógia lesz, így aztán majd a jövő hoz ítéletet. Számomra csalódás volt az egész…
Értékelés: 1 (Agyhalál) - 10 (Csoda!) skálán: 6 pont - Kellemes