2013. augusztus 31., szombat

Roger Waters: The Wall



Közreműködő: Roger Waters és zenekara


Helyszín: Budapest Puskás Ferenc Stadion
Dátum: 2013.08.25.

Szerencsés vagyok, nem először látom élőben a Fal előadását, mégis a koncert minden pillanata úgy hatott rám, mint mikor először láttam a filmet és hallottam a zenét. A helyszín ezúttal a Puskás Ferenc Stadion (gyengébbek kedvéért: Népstadion). A díszlet és a körülmények pedig monumentálisabbak, mint bármikor eddig. Roger Waters ígérete szerint utoljára turnézik ezzel az előadással, így aztán semmiképp sem volt szabad kihagyni!

Egy órával a kezdés előtt érkeztem, és első pillanatra lenyűgöztek a részletek. Több hangfal torony és világító állás volt felépítve, a vetítők pedig egy külön sátor alatt helyezkedtek el. Már itt sejteni lehetet, hogy nem akármilyen élmény következik.

Kellemetlen esőben érkeztem, már egész délután esett. De esőnap nincs, így aztán beöltöztem és így vágtam neki az élménynek. Végül este 8 előtt elállt az eső, így maga a koncert már zavartalanul folyt le. A kezdést 19,45-re hirdették, végül jó 45 perc késéssel csendültek fel az első hangok, addigra pedig egészen megtelt a hatalmas aréna. (A hideg és az eső ellenére!)


Az előadás csodás volt. A hangzás ép olyan, mintha egy stúdióban ülnék a fejemen egy fülhallgatóval. Úgy látszik van olyan technika, amely egy ekkora téren is képes a tökéletes doldy surround hangzást megvalósítani… Persze, hogy van. Minden egyes húr pendülés tökéletesen szólt, így lett az élmény teljes.

A látvány magával ragadó. A jól ismert óriási kerek vászon a színpad közepén, valamint a folyamatosan épülő fal is egyre nagyobb teret ad a vetítésnek. Elképesztő a látvány, én közel álltam a színpadhoz, így aztán befogadni is alig lehetett mindent egyszerre. Aztán persze jöttek a trükkök: a közel 4 emelet magas tanár, majd a mindent figyelő „Big Mother” és a feleség – hatalmas felfújható figurák, melyet a színpadon mozogtak. Ez, a képek és a bevetített film részletek egyszerre adták a látvány orgiát, amely teljesen elvarázsolt.

Maga a mű nem változott. Még mindig a félelmeink által körénk épített falakról szól, az erőszakról, a háborúról, a gonoszságról. Egyéni stílusban, de nagyon is közérthetően… Az egyik fénypont a köszöntő volt: Roger Waters magyarul köszönte meg a nézők jelenlétét. De ez nem csak a szokásos „Jo estet Budapesssst” felkiáltás volt, hanem egy jó perces igen bonyolult magyar beszédet. Az utolsó mondat persze mindent elárult: „Hogy tudtok ezen a nyelven beszélni nap nap után…?” A közönség persze tombolt. Itt mondta el azt is, hogy ezt az előadást egy nemrég meggyilkolt brazil emberjogi aktivista emlékének ajánlja… Mert hallatnunk kell a hangunkat!

A másik érdekesség a vetítések között megbújt üzenet volt: a Mother című dalban elhangzó „Anyám, higgyek a kormánynak?” kérdés éneklése közben a falon megjelent a válasz magyarul is, csak, hogy mindenki értse: „Kurvára nem”. Persze sokan felkapták a fejüket: Waters üzent a magyaroknak… Szerintem ez nem igaz. Az üzenet minden országnak és minden kormánynak szólt. A hazai fordítás pedig számomra tisztelet volt a vendéglátók felé.


Kb 2 órás volt a show. Szereplők, filmek, képek, zenék és üzenetek… Egy hatalmas zsongó kavalkád, és a folyamatos borzongás a jól ismert dalok közben. A Fal – döbbenetes módon! – igen sok évvel az eredeti megírása után még ma is aktuális. Aktuálisabb, mint valaha. Nem megyek bele a mélylélektani elemzésbe, de üzenete ma is érvényes, amiről szól, az ma aktuálisabb, mint bármikor…

Roger Waters egy géniusz, zenésztársai pedig hangszereik mesterei. Csodás volt az előadás, mely újra felgyújtotta bennem (is) az üzenetet: valamiért itt vagyunk a Földön. A mi döntésünk, hogy a jó vagy a rossz oldalra állunk. Csak emlékeztetőül a tanárral küzdő gyermekeinek felirata: A félelem falakat emel!
Értékelés: 1 (Agyhalál) - 5 (Emlékezetes!) skálán: 5 pont – Emlékezetes!

2013. augusztus 30., péntek

Tékozló szív



(Thérese Desqueyroux)
Színes, feliratos, francia filmdráma, 110 perc, 2012
Rendező: Claude Miller
Főszereplők: Audrey Tautou, Gilles Lellouche, Anais Demoustier, Catherine Arditi, Isabelle Sadoyan, Francis Perrin

Nehéz erről a filmről beszélni. A színészek szépen hozzák a feladatukat. A mű maga azonban vérlázítóan beteg…

Két leányka a húszas évek elején Franciaországban barátságot köt egy életre. Már akkor kijelenti az egyik: a bátyám feleségül fog venni. Néhány év elteltével valóban létrejön az esküvő. Thérese és Bertrand egyből tisztázzák: csak a vagyonaik egyesítése a cél, nem szeretik egymást. Ennek ellenére egész jól élnek. A vidéki arisztokraták gondtalan élete zajlik, melyben mindenki saját szerepét játssza. Egymással udvariasak, sőt Bertrand kimondottan kedves és udvarias. De a lány egyszerűen nem képes magára találni, folyton furcsa gondolatai zavarják. A fordulat akkor következik be, amikor egykori barátnője, férje húga szerelmes lesz. A kapcsolatot meg kell akadályozni, mert a fiú nem jó családból származik. De Anna megismeri a szerelmet és a szenvedélyt, amire Thérese teljesen magába roskad. Ekkor elkezdi megmérgezni a férjét… Az utolsó pillanatban azonban fény derül mindenre, így Bertrand életben marad. A polgári látszatot azonban meg kell őrizni: a titok a családban marad. Théreset nagynénje házába száműzik, gyermekét elveszik tőle, nem mehet a konyha közelébe. Lassan teljesen maga alá süllyed. Csak szívja a cigarettát és lassan teljesen elhagyja az élet…

A történet végét nem mondom el, az még megdöbbentőbb.

Claude Millert nem hibáztatom. Szépen viszi végig a történetet, jó a rendezés. És jók a szereplők is. Audrey Taitou számára nehéz lehetett ennyire megcsúnyulni és ilyen depresszióba zuhanni. Gilles Lellouche szintén remekül játszik. És dicséretet érdemel Anais Demoustier is. Bája és ártatlansága magával ragadó. Ez tehát mind rendben van. De a mű maga – a regény – hát, ez egy nagy sz*r. Idegesítő, védhetetlen és bosszantó.

Merészeknek ajánlom, de a romantikusok, a szerelem hívők és az életet szeretők számára nem ez a jó választás.
Értékelés: 1 (Agyhalál) - 10 (Csoda!) skálán: 6 pont - Kellemes

Az elnök végveszélyben



(White House Down)
Színes, magyarul beszélő, amerikai akciófilm, 131 perc, 2013
Rendező: Roland Emmerich
Főszereplők: Channing Tatum, Jamie Foxx, James Woods, Jason Clarke, Joey King, Rachelle Lefevre, Maggie Gyllenhaal, Lance Reddick,

A nagy elmék gyakran találkoznak az amerikai filmeseknél: így aztán az idén már másodszor látunk olyan akciófilmet, amikor a csúnya gonosz terroristák elfoglalják a Fehér Házat, a sok béna biztonsági meg csak mereszti a szemét meglepetten. De hogy, hogy nem, egy szuper ügynök épp arra jár, és egyedül megmenti az Elnököt, a nemzetet, a világot… Jelen esetben az ügynök John Cale, aki épp állásinterjúra jött az elnöki őrséghez, de egykori ismerőse a csinos ügynöknő nem veszi fel… A gonoszok pedig hazafi amerikaiak, akik ellenzik az elnök közel-keleti béketervét. Persze őket titokban a hadiipar nagyjai támogatják…

Roland Emmerich nem kezdő, így biztos kézzel rakta össze a filmet. Pörgős, kemény, mégsem durva. A legkeményebb jelenetek között vagy Cale vagy az elnök rendszeresen benyom egy poént, amitől az egész film nem akar olyan véresen komoly lenni – és ez egy zseniális rendezői koncepció, mert így élvezhető az egész film. Jó a fényképezés, elképesztőek a trükkök. Csupán néha borul el az agyam: a menekülés közepén az elnök elveszett cipője helyére edzőcipőt húz – ugyanakkor a nyakkendőjét nem veszi le. Hát, ez keményen életszerű…

A siker garanciája a jó szereplők csapata. Channing Tatum jó, mint mindig. Hölgy versenyzők számára üzenem: meg lehet nyugodni, szinte meztelen felsőtesttel játszik a film felében. Hajrá! Jamie Foxx ezúttal nagyon jó. Kellően jó elnök. Kivéve a nyakkendőt… A gonosz szerepe ezúttal James Woodsra esett, aki szintén remekül hozza a figuráját. A másik gonosz szerepében pedig Jason Clarke brillírozik. A háttérben pedig ott a mindent tudó ügynöknő: Maggie Gyllenhaal, akit változatlanul imádok.

Lövöldözős, verekedős, kellően humoros és néhol idegesítően pátoszos akciófilm. Érdemes megnézni!
Értékelés: 1 (Agyhalál) - 10 (Csoda!) skálán: 8 pont - Remek

2013. augusztus 26., hétfő

Családi üzelmek



(We’re the Millers)
Színes, magyarul beszélő, amerikai vígjáték, 108 perc, 2013
Rendező: Rawson Marshall Thurber
Főszereplők: Jason Sudeikis, Jennifer Aniston, Emma Roberts, Will Poulter, Thomas Lennon, Ed Helms, Moly C. Quinn, Kathryn Hahn

David kispályás drogdíler, aki kellemesen éldegél. Egy napon azonban kirabolják, a főnöke pedig csak egy menekülési utat ad: csempésszen egy szállítmány drogot Mexikóból át a határon. David hamar rájön, hogy egyedül esélytelen, ezért felbérel egy családot maga mellé. Az anya a szomszédban lakó rúdtáncos, fiuk a házban lakó kissé idióta kamasz, lányuk pedig egy utcán lakó csavargó. Megérkeznek Mexikóba, ahol a dílerek teleraknak egy hatalmas lakókocsit az áruval… A kis család pedig hazafelé indul…

Rawson Marshall Thurber rendező remek vígjátékot rakott össze. Egybe terelt egy rakás jó vígjáték színészt, aztán hagyja őket alakítani. Arra remekül ügyel, hogy mindenki teret kapjon, így egyik színész sem nyomja el a másikat… Ülnek a poénok, jók a karakterek és jól ki vannak találva a párbeszédek. Azon kevés amcsi vígjátékok egyike, ahol sikerül túllépni az altesti vicceken…

Jason Suedikis jó. Nincsenek még allűrjei, így egyszerűen csak jól játszik. Jennifer Aniston jó színésznő, de az utóbbi években sorra cseppent bele középszerű vígjátékokba. Most azonban végre jó helyre került, így aztán kellően használhatja tehetségét. Mondjuk a vetkőzős jelenetet inkább tíz évvel korábban kellett volna forgatni, de azért még ma is teljesen rendben van. Emma Roberts remek kislány, kíváncsian várjuk a folytatást. Will Poulter tényleg nem komplett, de a figurát tökéletesen hozza. A többi színész pedig kellemesen jó, így aztán tényleg elég a poénokra koncentrálni.

Remek kis vígjáték, a gyűjteménybe nem fog bekerülni, de egyszer mindenképp érdemes megnézni!
Értékelés: 1 (Agyhalál) - 10 (Csoda!) skálán: 8 pont - Remek