2013. január 18., péntek

Kettős játszma



(Shadow Dancer)
Színes, feliratos, angol-ír thriller, 101 perc, 2012
Rendező: James Marsh
Főszereplők: Andrea Riseborough, Clive Owen, Gillian Anderson, Aidan Gillen, Domhnall Gleeson, Brid Brennan, David Wilmot, Stuart Graham

90-es évek Belfast. Dühöng a háború az IRA és a kormány között, bár lassan közelednek a mérsékelt vezetők. Egy sikertelen Londoni akció során az MI5 elfog egy fiatal nőt. Colette McVeigh családjában több IRA vezető is van, ezért Mac nyomozó zsarolással beszervezi a kémelhárítók informátorainak sorába. A lány igent mond, aztán próbál élni, de a hatóság ismét ráijeszt: ha kedves a gyermeke élete, akkor legyen informátor… Választása nem lévén eleget tesz a zsarolásnak. Csakhogy az első bejelentett akció során a rendőrök meggyilkolnak egy fiatal IRA harcost, innentől pedig az IRA kíméletlen belső kémelhárítói is a lány nyomába erednek. Mac nyomozó közben rájön, hogy az MI5 csak kihasználja a lányt, ezért főnökeivel szembe helyezkedve megpróbálja kimenteni… De addigra már túl nagy a nyomás, az események pedig elszabadulnak…

James Marsh rendező nagyon hiteles filmet készített, mely nagyon is korhűre sikeredett. Kicsit néha vontatott a történet, így azonban van idő átélni a fiatal nőben dúló indulatok súlyát. Sima fényképezés, egyszerű zene, itt semmi extra sincsen, teljesen retro a mozi.

A film erőssége a szereplők tehetsége. Andrea Riseborough nálunk talán kevésbé ismert, de alakítása briliáns. Törékeny, mégis hatalmas nyomást visel a vállán. Menekülne talán a világból, de számára nincsenek választások. Díjra érdemes alakítás! Mac nyomozó szerepében Clive Owent láthatjuk. Ő egyszerűen, megbízhatóan remek, mint mindig. Szerintem ő szinte mindent el tud játszani… Ráadásul hitelesen… A többi szereplő pedig mind  nagyon jól hozza a figurát, remek környezetet teremtve a szólistáknak…

Van egy magyar mondás, mely érzékelteti a film lényegét: Kutyából nem lesz szalonna. Nem sorolnám a kiemelkedően jó filmek közé, vannak hiányosságai. De érdemei elvitathatatlanok: bepillanthatunk egy hihetetlenül kemény és kíméletet nem ismerő világba. Nekünk ez ma már történelem, pedig nem is olyan régen tőlünk nem is olyan messze ez volt – a szó szerint – véres valóság… Ha pedig elszabadulnak az indulatok, még bárhol megismétlődhet ez a történet… Pedig az üzenet félelmetes: Nincs menekvés, senki nem léphet túl önmagán… Elgondolkodtató.
Értékelés: 1 (Agyhalál) - 10 (Csoda!) skálán: 7 pont – Nagyon jó

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése