2012. november 1., csütörtök

A második feleség



(Kuma)
Színes, feliratos, osztrák filmdráma, 93 perc, 2012
Rendező: Umut Dag
Főszereplők: Nihal G. Koldas, Begüm Akkaya, Vedat Erincin, Murathan Muslu, Alev Imak

Egy török család daliás fia hazájában megházasodik. A násznép mulat, a családtagok azonban feszültek: láthatóan nem stimmel valami a képpel. Az esküvő után aztán a család visszatér Bécsbe. Itt aztán kiderül: a lányt nem a fiú számára hozták feleségnek, hanem az apa számára lesz ő a második feleség. Mivel Fatma asszony rákos beteg, nagyon fél attól, hogy halála után mi lesz a gyermekeivel, ezért kell az új asszony a házba. A család tagjai azonban nehezen viselik el az új nőt, aki még németül sem beszél, mindenki ellenséges vele. A környezet pedig mindeközben lelkesedik az „ifjú párért”. A lány pedig terhes lesz – természetesen az apa gyermekével, bár mindenki azt hiszi, hogy a fiatalok várnak babát… Aztán hirtelen fordulat: Fatma asszonyt megműtik és gyógyulóban van, ellenben az apa meghal. Ebben a helyzetben Ayse a fiatalasszony is dolgozni kényszerül. Munkahelyén megismerkedik egy másik török fiúval, egymásba szeretnek, azonban Fatma asszony rajtakapja őket. Ekkor majdnem megöli, és azonnal haza akarja küldeni. Azonban fia ezt nem engedi, hiszen fenn kell tartani a látszatot…

Umut Dag filmje egy döbbenetes világba vezet be minket. Ayse gyakorlatilag rabszolga, akit megvettek. Fiatalsága, szépsége ellenére mindenki rabszolgaként kezeli, és elvárják tőle, hogy életét szolgaként élje le, miközben saját boldogsága egyetlen percig sem fontos. Mert a látszat mindennél fontosabb és a konzervatív közösség vajon mit szólna az igazsághoz… Az egészben pedig az a döbbenet, hogy mindez nem egy eldugott ázsiai faluban játszódik, hanem Bécsben, a kulturált világ egyik legliberálisabb városában.

A fényképezés nagyon egyszerű, szinte nyers. Zene szinte nincs is. Az egész mozi inkább emlékeztet egy amatőr dokumentumfilmre, mint egy művészi mozira. Ez pedig még inkább erősíti a mondanivalót, még jobban kiemeli a felszín alatt megbúvó feszültségeket…

A színészek – számomra ismeretlen török művészek – mindannyian remekelnek. Ayse hihetetlenül alázatos és rettegő, Fatma asszony előbb bűbájos, majd kiderül, micsoda erőszakos diktátor… Remek alakítást nyújt Ursun a tinilány, aki nagyon nyers és durva, de belül hatalmas szíve van…
    
A filmvilág egyik csodája, ha idegen kultúrákat, sorsokat ismerhetünk meg. Ez a sztori attól borzongató, hogy megmutatja: itt az orrunk előtt élnek emberek egy döbbenetesen más világban. Ahol létezik rabszolgaság, ahol minden nő elnyomott, ahol a szokások címén bárkit meg lehet nyomorítani… Döbbenetes alkotás, igazából mindenkinek látnia kéne… Csak, hogy értékelhessük a világot, melyben élünk…  
Értékelés: 1 (Agyhalál) - 10 (Csoda!) skálán: 9 pont - Emlékezetes

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése